Polscy naukowcy pracują nad lekiem, który połączy w jednej formulacji, np. w tabletce czy kapsułce, wiele substancji aktywnych. Oznacza to, że będzie miał status FDC (fixed dose combination). Różne mechanizmy działania tych substancji będą się uzupełniały wzajemnie.

„Wartość dodana” nowego leku, to większa wygoda prowadzenia i stosowania terapii. Pacjentowi będzie łatwiej stosować się do wskazań medycznych, kiedy zmniejszy się liczba przyjmowanych przez niego tabletek.

Prace badawczo-rozwojowe kosztują ok. 11 mln złotych, faza przygotowania do wdrożenia wymaga nakładu około 1 miliona złotych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansował prace nad lekiem kwotą ok. 3 milionów złotych w ramach Programu INNOMED. Wraz z procesem rejestracji leku prace powinny zakończyć się w czwartym kwartale 2017 roku, po upływie 3,5 roku od daty rozpoczęcia projektu.

Dyslipidemia jest najczęstszą chorobą układu krążenia w Polsce. Choruje na nią dwóch na trzech dorosłych Polaków. Leczenie wymaga przyjmowania wielu tabletek, często podobnych z wyglądu czy z koloru. Dla chorych jest to uciążliwe, niesie ryzyko pomyłki.