Brak lipidów zawierających bardzo długołańcuchowe kwasy tłuszczowe w najbardziej powierzchownej warstwie filmu łzowego powoduje ciężką postać zespołu suchego oka u myszy, co może pomóc w opracowaniu nowych leków na tę chorobę.

Film łzowy pełni różne funkcje, w tym utrzymanie gładkiej powierzchni do refrakcji światła, nawilżenie rogówki i spojówki oraz zaopatrywanie rogówki w tlen i składniki odżywcze. Wiele osób może sądzić, że łzy są po prostu wodą, ale w rzeczywistości film łzowy składa się z trzech podstawowych warstw: mucynowej, wodnej i lipidowej, z których ostatnia pomaga zapobiegać odparowaniu wody z powierzchni oka i chroni przed infekcjami.

Około 80 procent przypadków zespołu suchego oka jest spowodowanych nieprawidłowościami w tej właśnie warstwie lipidowej. Chociaż leki ukierunkowane na warstwę wodną i mucynową są dostępne, to nie wyprodukowano żadnego leku, który byłby ukierunkowany na warstwę lipidową.

Lipidy filmu łzowego są wydzielane przez gruczoły tarczkowe i są też nazywane gruczołami Meiboma. Są one łańcuchem molekularnym złożonym z estrów cholesterolu i estrów woskowych. Łańcuch węglowy tych lipidów jest zazwyczaj bardzo długi i zawiera od 20 do 34 atomów węgla. Jednak wiele informacji o produktach gruczołów tarczkowych pozostaje niejasnych, takich jak znaczenie ich długich łańcuchów i ich rola w zapobieganiu zespołowi suchego oka.

Zespół badawczy prowadzony przez Akio Kihara z Uniwersytetu Hokkaido stworzył myszy, których gen Elovl1 (koduje enzym wydłużający łańcuchy kwasów tłuszczowych), został usunięty z każdego miejsca poza skórą, wiedząc, że blokada tego genu w skórze jest letalna. Zespół zaobserwował, że młode myszy z mutacją często mrugały i wykazywały oznaki zespołu suchego oka, takie jak zwiększone parowanie wody z filmu łzowego. Po pięciu miesiącach u wielu myszy wystąpiło zmętnienie rogówki. Uważa się, że nieprawidłowości rogówki były spowodowane długotrwale suchymi oczami, które hamowały samoistną naprawę uszkodzonej rogówki.

Naukowcy odkryli również, że myszy z mutacją miały mniej lipidów zawierających długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (> 25 atomów węgla), a więcej krótkołańcuchowych cząsteczek.

Wyniki te wskazują, że Elovl1 jest ściśle związany z syntezą lipidów zawierających bardzo długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wydają się być niezbędne w zapobieganiu zespołowi suchego oka. "Nasze wyniki mogą pomóc w opracowaniu nowych leków do leczenia i zapobiegania zespołowi suchego oka, takich jak środki, które promują wydzielanie lipidów zawierających bardzo długołańcuchowe kwasy tłuszczowe lub kropli do oczu zawierających te lipidy" - mówi Kihara.

Niniejsze badanie zostało przeprowadzone we współpracy z RIKEN Center for Life Science Technologies w ramach projektu "Badania nad funkcjami molekuł lipidowych w opracowywaniu innowacyjnych technologii medycznych", sponsorowanego przez japońską agencję ds. Badań Medycznych i Rozwoju (AMED).

Źródło: sciencedaily.com