30. października w SPSK 1 odbyła się konferencja prasowa dotycząca zastosowania telemedycyny i sztucznej inteligencji w polskiej okulistyce, po raz pierwszy z udziałem Profesora Marco Zarbina z New Jersey Medical School - współtwórcy systemów telemedycznych w USA oraz najbardziej doświadczonego praktyka w tym zakresie. Profesor Marco Zarbin specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu chorób siatkówki, a jego kolejna już wizyta w Lublinie związana jest z najnowszym projektem naukowo - badawczym, realizowanym w ramach grantu Fundacji Fulbrighta.

Jak poinformował Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie, prof. Zarbin wspólnie z Kliniką Okulistyki Ogólnej SPSK1 i jej kierownikiem, Profesorem Robertem Rejdakiem, przez kilka dni w podlubelskich gminach będzie nadzorował akcję badania pacjentów z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik, opartych o telemedycynę oraz sztuczną inteligencję.

>>>ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś gotowy na e-recepty?

Działania obejmą przede wszystkim pacjentów z małych ośrodków, z których trudniej jest dojechać do specjalisty odpowiednio szybko - telemedycyna jest dla takich osób wyjątkową szansą. Pilotażowe badania skierowane są do chorych na cukrzycę, dla których powikłania związane z tą chorobą są dużym obciążeniem. W przyszłości systemy telemedyczne z pewnością znajdą zastosowanie również w diagnostyce i leczeniu innych chorób oczu.

Badania przeprowadzane będą 3,5,6 listopada m.in. w Konopnicy, Niemcach i Jakubowicach - na stronach internetowych urzędów gmin powinny pojawić się wkrótce informacje o dokładnych terminach i miejscach, w których akcja będzie realizowana.

Źródło: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie