Jak wynika z nowego badania obrazowania mózgu, opublikowanego w Journal of Alzheimer's Disease, wraz ze wzrostem masy ciała wszystkie regiony mózgu zmniejszają się pod względem aktywności i przepływu krwi.

W ramach jednego z największych badań łączących otyłość z dysfunkcją mózgu naukowcy przeanalizowali ponad 35 000 funkcjonalnych skanów neuroobrazowania za pomocą tomografii komputerowej emisyjnej pojedynczego fotonu (SPECT) od ponad 17 000 osób, aby zmierzyć przepływ krwi i aktywność mózgu. Niski przepływ krwi w mózgu jest głównym czynnikiem prognostycznym w obrazowaniu mózgu, wskazującym na rozwój choroby Alzheimera. Jest również związany z depresją, ADHD, chorobą afektywną dwubiegunową, schizofrenią, urazowym uszkodzeniem mózgu, uzależnieniem, samobójstwem i innymi stanami.

„To badanie pokazuje, że nadwaga lub otyłość poważnie wpływa na aktywność mózgu i zwiększa ryzyko choroby Alzheimera, a także wielu innych schorzeń psychiatrycznych i poznawczych” - wyjaśnił dr Daniel G. Amen, główny autor badania i założyciel Amen Clinics z wiodących klinik zdrowia psychicznego zajmujących się mózgiem w Stanach Zjednoczonych.

Uderzające wzorce stopniowego zmniejszania przepływu krwi stwierdzono praktycznie we wszystkich obszarach mózgu w kategoriach niedowagi, normalnej wagi, nadwagi, otyłości i otyłości chorobliwej. Zostały one odnotowane, gdy uczestnicy byli w stanie spoczynku a także podczas wykonywania zadania opartego na koncentracji. W szczególności stwierdzono, że obszary mózgu, które są podatne na chorobę Alzheimera, płaty skroniowe i ciemieniowe czy hipokamp, mają zmniejszony przepływ krwi w całym spektrum klasyfikacji wagi, od masy ciała normalnej do nadwagi, otyłości i osób chorobliwie otyłych.

Biorąc pod uwagę najnowsze statystyki pokazujące, że 72% Amerykanów ma nadwagę, z czego 42% jest otyłych, jest to niepokojąca wiadomość dla zdrowia psychicznego i poznawczego całej Ameryki.

Komentując to badanie, dr George Perry, redaktor naczelny Journal of Alzheimer's Disease i Semmes Foundation Distinguished University Chair in Neurobiology at The University of Texas w San Antonio, stwierdził: „Akceptacja, że choroba Alzheimera jest chorobą cywilizacyjną, niewiele różni się od innych chorób związanych z wiekiem co znaczy, że suma całego życia jest najważniejszym przełomem dekady. Dr Amen i współpracownicy dostarczają przekonujących dowodów, że otyłość zmienia dopływ krwi do mózgu, zmniejszając mózg i sprzyjając chorobie Alzheimera. To duży postęp, ponieważ bezpośrednio pokazuje, jak mózg reaguje na nasze ciało ”.

Badanie to podkreśla potrzebę potraktowania otyłości jako celu interwencji mających za zadanie poprawę funkcjonowania mózgu, czy to inicjatyw zapobiegania chorobie Alzheimera czy prób optymalizacji funkcji poznawczych w młodszych populacjach. Taka praca będzie miała kluczowe znaczenie dla poprawy wyników we wszystkich grupach wiekowych.

Chociaż wyniki tego badania są głęboko niepokojące, jest nadzieja. Dr Amen dodał: „Jedną z najważniejszych lekcji, których nauczyliśmy się przez 30 lat wykonywania badań funkcjonalnego obrazowania mózgu, jest to, że mózg można ulepszyć, umieszczając go w leczniczym środowisku, przyjmując zdrowe nawyki, takie jak choćby zdrowe kalorie - rozsądna dieta i regularne ćwiczenia ”.

Źródło: sciencedaily.com