Zespół bioinżynierów z Vanderbilt University opracował nanocząstkę odnajdującą guza i dostarczającą do niego specyficzną molekułę, która jest w sposób naturalny produkowana w organizmie do zwalczania nowotworów. Testy na tkance ludzkiego czerniaka wypadły pomyślnie.

Molekuła nazywa się cGAMP i jest podstawowym elementem aktywującym ścieżkę sygnałową białka stymulującego geny interferonu (STING), czyli naturalny mechanizm, którego organizm używa do wywołania odpowiedzi immunologicznej mogącej zwalczać wirusy i bakterie oraz usuwać złośliwe komórki.

Nanocząstka dostarcza cGAMP w sposób, który uruchamia odpowiedź immunologiczną wewnątrz guza, powodując generowanie komórek T, które mogą zniszczyć guz od wewnątrz, a także poprawić reakcje na blokadę punktów kontrolnych.

Profesor John T. Wilson wskazuje, że mimo tego, iż jego zespołu skoncentrował się na czerniaku, to ich praca może mieć znaczenie również dla innych nowotworów: piersi, nerek, głowy i szyi, nerwiaka niedojrzałego, raka jelita grubego oraz płuc.


Więcej: eurekalert.org