W środę zainaugurowano narodową debatę "Wspólnie dla Zdrowia”, której celem jest opracowanie, w porozumieniu z różnymi środowiskami, wieloletniego planu rozwoju służby zdrowia.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, decyzja o znacznym zwiększeniu wydatków państwa na ochronę zdrowia do poziomu 6% PKB stworzyła wyjątkową szansę na wprowadzenie zmian w służbie zdrowia, tak aby działała sprawniej i efektywniej. Optymalne wykorzystanie większych niż kiedykolwiek przedtem publicznych wydatków na ochronę zdrowia wymaga – zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego – publicznej dyskusji.

MZ zamierza ustalić priorytety i wytyczyć cele działania poprzez ogólnospołeczny dialog, wspólnie z różnorodnymi środowiskami: pacjentów, lekarzy, pielęgniarek, innych zawodów medycznych, pracodawców i ekspertów. W ramach ogólnonarodowej debaty zaplanowano cykl konferencji, które mają odbywać się od czerwca br. do czerwca 2019 r. Debata ma odpowiedzieć przede wszystkim na trzy najważniejsze pytania:

  1. Jak podzielić, jak najlepiej zainwestować zwiększone wydatki publiczne na ochronę zdrowia?
  2. Co zrobić, abyśmy jako społeczeństwo i poszczególni obywatele żyli w dobrym zdrowiu jak najdłużej?
  3. W jaki sposób państwo powinno być odpowiedzialne za zdrowie obywateli i pomagać im w dbaniu o swoje zdrowie?

„W dyskusji o tym, jak powinien wyglądać system ochrony zdrowia, punktem wyjścia będzie zarówno zaplanowany wzrost wydatków publicznych, jak też starzenie się społeczeństwa, wyzwania epidemiologiczne oraz rozwój technologii” - czytamy w komunikacie ministerstwa.

W środę minister Łukasz Szumowski oficjalnie wręczył akty nominacyjne członkom rady społecznej narodowej debaty o zdrowiu. „Liczę na to, że w wyniku ogólnonarodowej debaty powstanie strategia odpowiedzialnego rozwoju dla polskiej ochrony zdrowia. Wspólnie określimy zarówno bieżące zadania, ale też bardziej odległe cele, wytyczone na co najmniej 10 lat naprzód. Wypracujemy przyszły kształt naszej służby zdrowia” - powiedział na konferencji szef MZ.

Harmonogram konferencji, które będą się składać na ogólnonarodową debatę "Wspólnie dla Zdrowia":

  • czerwiec 2018, Warszawa – Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej
  • wrzesień 2018, Krynica Zdrój – Medycyna, finanse, gospodarka
  • październik 2018, Łódź – Własność, zarządzanie, odpowiedzialność
  • grudzień 2018, Lublin – Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój
  • luty 2019, Gdańsk - Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta
  • kwiecień 2019, Białystok – Innowacje, technologie, efektywność
  • czerwiec 2019, Warszawa - Społeczny Program Zdrowie 2020+

Źródło: Ministerstwo Zdrowia