Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie opublikowała raport poświęcony problemowi cyfryzacji ochrony zdrowia. Dokument stanowi kompendium wiedzy o cyfrowej rzeczywistości branży medycznej w Polsce. Zawiera diagnozę najważniejszych problemów i zbiór pomysłów na ich rozwiązanie.

Jak będzie wyglądać sektor ochrony zdrowia w przyszłości? Czy nowe technologie w medycynie uzdrowią problemy systemu? A może ich zastosowanie będzie obarczone zbyt dużym ryzykiem? - to pytania, na które szukają odpowiedzi autorzy raportu „Cyfryzacja zdrowia w interesie społecznym”.

Kluczowymi pojęciami, do których odnosi się dokument są:

  • Suwerenność cyfrowa
  • Interoperacyjność (w zdrowiu)
  • Dostępność danych
  • Transparentność danych
  • Cyfrowe nierówności w zdrowiu
  • Wspólnica danych

„Mamy nadzieję, że niniejszy raport przesunie dyskusje nad cyfryzacją zdrowia z czysto technicznych rozważań o interoperacyjności w stronę refleksji nad konsekwencjami społecznymi podejmowanych przez władze publiczne wyborów. Nowe technologie nas nie zbawią – one są narzędziem, które będzie na tyle użyteczne, na ile potrafimy się nim rozważnie posłużyć. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, w którym sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wirtualne środowisko są czynnikami, jakie należy uwzględniać w politykach społecznych. Testowane w systemach ochrony zdrowia na całym świecie, rozwiązania cyfrowe mają w zamyśle zwiększyć efektywność oraz poprawić jakość świadczeń medycznych. Dotychczasowe doświadczenia z wdrażaniem e-zdrowia wskazują jednak, że narzędzia te, wprowadzane bez odpowiedniego przygotowania, mogą generować skutki odwrotne od zamierzonych” - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Z rekomendacji autorów raportu dowiemy się m.in., że:

  • potrzebne jest wypracowanie standardów technicznego rozwoju sztucznej inteligencji (AI),
  • należy uregulować zasady wykorzystania zasobów oraz wybierania dostawców chmurowych i oprogramowania,
  • konieczne jest uregulowanie kwestii odpowiedzialności za błędy i zdarzenia niepożądane wynikające z pracy urządzeń cyfrowych i algorytmów.

Pełen raport można pobrać ze stronie internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Źródło: OIL Warszawa