Do 19 listopada przyjmowane są zgłoszenia od osób, które chcą utworzyć Sztab, czyli zostać działającymi na rzecz Fundacji organizatorami zbiórek i lokalnych wydarzeń w ramach jubileuszowego Finału WOŚP. Jak dotąd chęć założenia Sztabu zgłosiły 1494 osoby - to więcej niż przy okazji ostatniej zbiórki. 30. Finał WOŚP odbędzie się 30 stycznia, wolontariusze z całego świata kwestować będą dla okulistyki dziecięcej.

Holandia, Wielka Brytania, Zanzibar, Irlandia, Rosja, Australia, Stany Zjednoczone - to tylko niektóre z miejsc, w których ponownie rozbrzmi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dobiega końca jeden z najważniejszych etapów przygotowań do Finału - zgłoszenia Sztabów. Osoby, które chcą organizować zbiórkę i wydarzenia w ramach Finału w swoim mieście, do Fundacji zgłaszać mogą się do 19 listopada. Jak dotąd chęć utworzenia Sztabu zgłosiły 1494 osoby, to więcej niż przy poprzedniej zbiórce, gdy działały 1362 Sztaby.

Rejestracja Sztabów ponownie odbywa się poprzez specjalną bazę na stronie sztaby.wosp.org.pl

Pierwszym ze zgłoszonych Sztabów był Raszyn, który "debiutuje" zresztą w ramach Finału WOŚP. Poza Sztabami polskimi, chęć działania przy Finale wyrażają także społeczności z innych krajów - obecnie zgłoszonych zostało ponad 70 Sztabów zagranicznych.

30., jubileuszowa, "Orkiestra" zabrzmi dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w ramach którego przebadano blisko 255 tysięcy dzieci, a wzrok uratowano 10,6 tys. dzieci.

Jaki sprzęt będzie kupować Orkiestra?

Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne.

Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.


Źródło: WOŚP