Nowe badanie opublikowane w "American Journal of Public Health" wykazało, że otyłe osoby mają niewielką szansę na zrzucenie zbędnych kilogramów. Tylko jeden mężczyzna na 210 i jedna kobieta na 124 ma szansę na osiągnięcie sukcesu rozumianego jako redukcja masy ciała do wartości prawidłowej w ciągu 1 roku.

Jeszcze gorzej kształtuje się prawdopodobieństwo powodzenia wśród skrajnie otyłych osób. Oszacowano je na 1do 1240 dla płci męskiej i 1 do 677 dla płci żeńskiej. Co więcej, badanie wskazuje, iż w ciągu roku tylko 1 na 12 mężczyzn oraz 1 na 10 kobiet zmniejszy swoją masę ciała o co najmniej 5%.

Spadek masy ciała o 10-15 % wiąże się z wieloma korzyściami dla naszego zdrowia -  zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, a także wielu nowotworów. Badania pokazują jak wielkie wyzwanie dla ludzi otyłych stanowi walka ze zbędnymi kilogramami. Obecny system leczenia tego schorzenia okazuje się nieskuteczny wobec większości pacjentów. Nawet po osiągnięciu celu w postaci redukcji masy ciała, duża część badanych borykała się z efektem  jojo. Wśród tych, którzy stracili 5% masy ciała, 53% ponownie przybrało na wadze w ciągu 2 lat, a 78% w ciągu 5 lat.

Ponadto badacze obserwowali zależność pomiędzy wartością BMI a szansą na osiągnięcie prawidłowej masy ciała, która malała wraz ze wzrostem tego wskaźnika. Naukowcy mówią o potrzebie zmiany podejścia do problemu otyłości. Podczas gdy obecne metody leczenia okazują się nieskuteczne, należy zwrócić większą uwagę na działania prewencyjne i propagowanie zdrowego stylu życia.

Źródło: medicalnewstoday.com