Według nowego badania na myszach otyłość matek upośledza zdrowie serca i funkcję płodu. Badanie opublikowane w The Journal of Physiology wykazało, że otyłość matek powoduje zmiany molekularne w sercu płodu i zmienia ekspresję genów związanych z metabolizmem składników odżywczych, co znacznie zwiększa ryzyko problemów kardiologicznych u potomstwa w późniejszym życiu.

To pierwsze badanie, które pokazuje, że serce jest "zaprogramowane" przez składniki odżywcze, które otrzymuje w życiu płodowym. Zmiany w ekspresji genów zmieniają sposób, w jaki serce normalnie metabolizuje węglowodany i tłuszcze. Przesuwają preferencje żywieniowe serca dalej w kierunku tłuszczu i z dala od cukru. W rezultacie serca płodów otyłych samic myszy były większe, ważyły więcej, miały grubsze ściany i wykazywały oznaki stanu zapalnego. Zmniejsza to skuteczność skurczu serca i pompowania krwi w całym ciele.

Naukowcy z University of Colorado w USA wykorzystali model mysi, który odwzorowuje fizjologię matki i transport składników odżywczych przez łożysko u otyłych kobiet. Samice myszy (n=31) otrzymywały dietę o wysokiej zawartości tłuszczu wraz z napojem słodzonym, co odpowiada regularnemu spożywaniu przez człowieka burgera, chipsów i napoju gazowanego (1500 kcal). Samice myszy stosowały tę dietę, aż rozwinęły otyłość, przybierając około 25% swojej pierwotnej masy ciała. 50 samic myszy karmiono dietą kontrolną.

Młode myszy (n=187) badano in utero, a także po urodzeniu w 3, 6, 9 i 24 miesiącu życia za pomocą technik obrazowania, w tym echokardiografii i pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Naukowcy przeanalizowali geny, białka i mitochondria potomstwa.

Zmiany metabolizmu sercowego potomstwa silnie zależały od płci. Ekspresja 841 genów była zmieniona w sercach płodów żeńskich i 764 genów była zmieniona u płodów męskich, ale mniej niż 10% genów było zwykle zmienionych u obu płci. Co ciekawe, chociaż zarówno potomstwo płci męskiej, jak i żeńskiej matek z otyłością miało upośledzoną czynność serca, istniały różnice w progresji między płciami; mężczyźni byli upośledzeni od samego początku, podczas gdy czynność serca kobiet pogarszała się z wiekiem.

Różnica płci w trwałym upośledzeniu zdrowia i funkcji układu sercowo-naczyniowego może być spowodowana estrogenem. Wyższe poziomy u młodych kobiet mogą chronić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ochrona ta zmniejsza się wraz ze zmniejszaniem się poziomu estrogenów wraz z wiekiem kobiet. Molekularna przyczyna różnicy płci nie jest jeszcze poznana.

Główny autor, dr Owen Vaughan z University of Colorado, USA powiedział: „Nasze badania wskazują na mechanizm łączący otyłość matki z chorobą kardiometaboliczną w następnym pokoleniu. Jest to ważne, ponieważ otyłość gwałtownie rośnie w populacji ludzkiej i dotyka prawie jednej trzeciej kobiet w wieku rozrodczym. Badania torują drogę do leczenia, które można by zastosować we wczesnym okresie życia, aby zapobiegać chorobom kardiometabolicznym w późniejszym okresie życia, które są kosztowne dla służby zdrowia i wpływają na jakość życia wielu ludzi. Możemy na przykład zaoferować bardziej dostosowane porady dotyczące żywienia dla matek lub dzieci w oparciu o ich wskaźnik masy ciała lub płeć lub opracować nowe leki ukierunkowane na metabolizm w sercu płodu”.

Myszy mają krótsze ciąże, więcej potomstwa i inną dietę, więc potrzebne byłyby dalsze badania na ludzkich ochotnikach, aby ekstrapolować wyniki na zdrowie kobiet. Należy również przeprowadzić badania nad utratą funkcji, aby udowodnić ten mechanizm łączący otyłość matki i czynność serca potomstwa oraz dokładnie określić odpowiedzialne za to molekuły.

Źródło: sciencedaily.com