Niski poziom tlenu w macicy - który może być spowodowany przez palenie tytoniu lub warunki takie jak stan przedrzucawkowy - może powodować problemy z płodnością w późniejszym okresie życia.

Badania przeprowadzone na szczurach przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że narażanie płodów na chroniczne niedotlenienie podczas rozwoju doprowadziło do ich zaawansowanego starzenia się jajników i mniejszej wyjściowej ilości dostępnych komórek jajowych.

Hipoksja w łonie matki może być spowodowana przez wiele czynników, nie tylko palenie tytoniu czy stan przedrzucawkowy, również przez otyłość matek i życie na dużych wysokościach. Wiadomo już, że choroba ta ma potencjalny długoterminowy wpływ na zdrowie potomstwa, w tym zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca. Jednakże badanie opublikowane w The FASEB Journal jest pierwszym kiedy wykazano, że ma ono wpływ na płodność.

Aby zbadać skutki hipoksji, naukowcy z Cambridge umieścili ciężarne szczury w warunkach o obniżonym poziomie tlenu (13% w porównaniu do standardowej ilości 21% w powietrzu) od szóstego do dwudziestego dnia ciąży. Następnie w wieku czterech miesięcy przebadano układ rozrodczy potomstwa.

Kiedy zespół badał potomstwo, stwierdzili spadek liczby pęcherzyków jajnikowych w układzie rozrodczym. Samice rodzą się z ustaloną liczbą pęcherzyków, z których każdy ma potencjał rozwoju w komórkę jajową. U ludzi kobiety zazwyczaj zużywają wszystkie swoje komórki jajowe do około pięćdziesiątego roku życia, po czym kobiety przechodzą w stan menopauzy.

Naukowcy przyjrzeli się również długości telomerów w tkance jajnikowej u potomstwa. Telomery znajdują się na końcu chromosomów i zapobiegają pogarszaniu się jakości chromosomów - są one często porównywane do plastikowej końcówki, która zabezpiecza koniec sznurowadeł buta. Z wiekiem telomery stają się krótsze i krótsze, a więc ich długość może być stosowana jako przybliżony pomiar starzenia. Naukowcy odkryli, że telomery w tkance jajnikowej potomstwa narażonych na hipoksję były wyjściowo krótsze niż u potomstwa nienarażonego na niski poziom tlenu.

"Wygląda na to, że niski poziom tlenu powoduje szybsze starzenie się tkanki jajnikowej u samic. Biologicznie tkanka wydaje się starsza, a samicy może zabraknąć komórek jajowych - innymi słowy, staje się niepłodna w młodszym wieku", tłumaczy autor badania.

Podczas, gdy kobietom zaleca się nie palenie w czasie ciąży, inne przyczyny hipoksji, takie jak stan przedrzucawkowy i życie na dużych wysokościach są poza ich kontrolą. Jednak, jak twierdzą naukowcy wyniki badań mogą okazać się pomocne dla kobiet, które były narażone na niski poziom tlenu w czasie swojego życia płodowego.

Źródło: sciencedaily.com