W sobotę, 22 kwietnia br. wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystości podpisania listu intencyjnego pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Samodzielnym Publicznym Wielospecjalistycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej MSWiA w Bydgoszczy a Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. W wydarzeniu wzięli również udział sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber oraz poseł Tomasz Latos. Podpisanie listu jest związane z planowanym uruchomieniem na Politechnice Bydgoskiej studiów na kierunku lekarskim i innych kierunkach medycznych.

Już wkrótce na Politechnice Bydgoskiej zostaną uruchomione studia na kierunku lekarskim i innych kierunkach medycznych. W tym celu podpisany został w sobotę (22 kwietnia) list intencyjny pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, SP WZOZ MSWiA w Bydgoszczy a Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

W ramach tego porozumienia szpital MSWiA w Bydgoszczy zapewni Politechnice Bydgoskiej wsparcie doświadczonej kadry medycznej. Umożliwi również korzystanie ze swojej infrastruktury. Szpital pomoże Politechnice także w prowadzeniu kształcenia przed- i podyplomowego w zawodach medycznych. Bydgoska placówka będzie też przyjmowała studentów na praktyki wakacyjne.

List intencyjny jest wstępem do podpisania umowy cywilnoprawnej, która szczegółowo ureguluje wszystkie kwestie dotyczące współpracy.

- Resortowa służba zdrowia, podlegająca Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, to świetnie wyposażone, nowoczesne i ogólnodostępne placówki - powiedział podczas wydarzenia wiceminister Błażej Poboży.

Podsekretarz stanu w MSWiA zwrócił uwagę, że szpital w Bydgoszczy jest właśnie przykładem takiej doskonałej placówki i jeśli może pomóc w kształceniu nowych lekarzy, to trzeba było wesprzeć taką inicjatywę.

- Gdzie, jeśli nie u najlepszych, uczyć się tego trudnego, ale jakże ważnego i cennego zawodu - podsumował.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podziękował też wszystkim osobom, które zaangażowały się w tę inicjatywę, zwłaszcza ministrowi Łukaszowi Schreiberowi.

- Jako MSWiA występujemy dziś trochę jako notariusz dobrej sprawy, gdyż chcę podkreślić, że pomysł zrodził się właśnie tu na miejscu, w Bydgoszczy – powiedział.

Szpital MSWiA w Bydgoszczy

SP WZOZ MSWiA w Bydgoszczy zatrudnia ponad 500 osób. To szpital wielospecjalistyczny, który udziela świadczeń medycznych w zakresie m.in. kardiologii, urologii, chirurgii, ginekologii czy neurologii. Zakres świadczonych usług medycznych uzupełnia przychodnia, w której mieści się 20 poradni. Rocznie w szpitalu leczonych jest blisko 10 tys. pacjentów.

W 2022 roku szpital uzyskał z wysokim wynikiem Certyfikat Akredytacyjny, który jest potwierdzeniem wysokiej jakości usług medycznych oferowanych pacjentom.

Wiceminister Błażej Poboży przypomniał, że SP WZOZ MSWiA w Bydgoszczy obchodził w ubiegłym roku piękny jubileusz 75-lecia otwarcia. - To modelowo zarządzana placówka, która od wielu lat przynosi dodatni wynik finansowy – podkreślił.

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Politechnika Bydgoska pod obecną nazwą działa od 1 września 2021 roku. Początki uczelni związane są z powstaniem w 1951 roku, pierwszej w Bydgoszczy, wyższej uczelni akademickiej - Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej. Uczelnia kształci licencjatów, inżynierów, magistrów i doktorów. Jest ona jedyną uczelnią w regionie integrującą nauki techniczne, przyrodnicze, rolnicze, ekonomiczne i artystyczne.

Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, doktoranckich oraz podyplomowych kształci się ponad 8 tys. studentów. W ciągu ponad 75 lat mury uczelni opuściło 70 tys. absolwentów. Wśród nich są m.in. światowej sławy projektant stadionu olimpijskiego w Sydney mgr inż. Edmund Obiała oraz kryptolog prof. Józef Pieprzyk.


Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji