Co najmniej 221 tys. złotych udało się zebrać podczas 8. Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco. Celem tegorocznego biegu było pozyskanie środków na zakup ultradźwiękowego noża do usuwania tkanek nowotworowych u małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

„W tegorocznym biegu, 31 sierpnia na krakowskich Błoniach, wzięło udział łącznie nieco ponad 3600 uczestników, zaś samą inicjatywę wsparły dziesiątki partnerów. Udało się zebrać co najmniej 221 tys. złotych. Co najmniej, bowiem cały czas można wspierać inicjatywę” - poinformowała Fundacja w wydanym komunikacie.

Nóż ultradźwiękowy, inaczej Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator (CUSA), to urządzenie chirurgiczne przeznaczone do małoinwazyjnego usuwania zmian w narządach tkankowych, głównie mózgu, ale także wątrobie, nerkach lub trzustce. Aparat jest standardowym wyposażeniem bloku operacyjnego. Nóż ultradźwiękowy, który od 10 lat posiada szpital w Prokocimiu, wyciął już około 400 zmian patologicznych u dzieci. – Po tak długim okresie eksploatacji aparat musi być wymieniony. Od jego niezawodności zależy skuteczność bardzo trudnych operacji dzieci głównie z chorobami onkologicznymi - tłumaczy prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

8. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco był okazją do spróbowania swoich sił przez biegaczy zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. Rywalizowano w kilku różnych biegach: Głównym na dystansie 10 km, Rodzinnym o długości 3,5 km, Biegu na Szpilkach na 100 m oraz biegach dla dzieci i specjalnym biegu bobasa. W przerwie między biegami można było wziąć udział w pokazach, konkursach, degustacjach czy atrakcjach promujących zdrowy tryb życia.

Po ośmiu edycjach Biegu, łączne wsparcie na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie przekroczyło 1,2 mln zł. We wcześniejszych latach udało się wyremontować oraz doposażyć w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różne oddziały szpitala, zakupić Prodrobota, aparat „Carpe diem” do dializ noworodków i niemowląt, a także karetkę neonatologiczną „N”.


Źródło: Fundacja Tesco | Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie