W nowym badaniu z Tel Aviv University wykazano, że poród po terminie ciąży (nawet tej niskiego ryzyka) jest związany ze wzrostem krótkoterminowego ryzyka chorób i infekcji u noworodków.

Prawidłowy czas ciąży wynosi od 38 do 42 tygodni. Większość towarzystw ginekologicznych zaleca częstsze i bardziej czujne monitorowanie ciąży po 40 tygodniu, czasem wskazane jest sztuczne wywołanie porodu. Wiele ciężarnych kobiet odmawia jednak indukcji porodu, nawet gdy mija więcej niż 2 tygodnie od szacowanego terminu, powołując się na potencjalny stres jaki wywoła to u dziecka lub zwiększone ryzyko cięcia cesarskiego. Bez odpowiednich danych lekarzom trudno jest wytłumaczyć, iż strach ten nie ma uzasadnienia. - Być może teraz, dzięki tej analizie i dalszym działaniom w tym zakresie będziemy w stanie przekonać kobiety, że nawet gdy ciąża przebiega bez powikłań, a ciężarne są monitorowane co trzy dni, istnieje ryzyko infekcji, chorób i innych nieprzewidzianych komplikacji w przypadku odmowy interwencji medycznej - twierdzą autorzy badania.

Mimo że wcześniejsze badania wykazywały wzrastające ryzyko powikłań u noworodków urodzonych po terminie, do wielu z tych badań włączano kobiety w ciąży patologicznej, m.in. z małą masą płodów, nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą. Nie udało się w ten sposób ustalić izolowanych skutków przedłużonej ciąży - dlatego też autorzy badania postanowili wyjaśnić tę kwestię. Podczas pięcioletniego okresu zanalizowano zapisy elektroniczne około 23 500 kobiet będących w pojedynczej niepowikłanej ciąży, które rodziły dzieci pomiędzy 39 a 44 tygodniem ciąży. Następnie porównano wyniki noworodków z 3 grup: dzieci urodzonych między 39 a 40 tygodniem ciąży, w 41 tygodniu i w 42 tygodniu i później, czyli po terminie.

Badanie obejmowało tylko kobiety, które urodziły żywe noworodki, z wyłączeniem wszystkich przypadków martwo urodzonych dzieci. Zaobserwowano, że noworodki urodzone po 42 tygodniu ciąży miały blisko dwa razy większe ryzyko infekcji, trudności w oddychaniu i hospitalizacji na oddziałach intensywnej opieki neonatologicznej, niż te urodzone pomiędzy 39 a 40 tygodniem ciąży.

Wyniki badań sugerują, że rozsądnym jest proponowanie kobietom rozwiązania ciąży przed 42 tygodniem lub nawet trochę wcześniej. Obecnie trwają badania, które maja określić, czy poród po terminie zwiększa ryzyko zaburzeń rozwojowych w późniejszym życiu dziecka.

Więcej: sciencedaily.com