Powikłania ciąży, takie jak poronienie, stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciążowa i poród przedwczesny, są powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca w późniejszym życiu, sugeruje nadrzędna (parasolowa) analiza danych opublikowanych przez The BMJ.

Zdaniem naukowców, kilka innych czynników związanych z płodnością i ciążą również wydaje się być związanych z następującymi chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym wczesne rozpoczynanie ciąży, stosowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, zespół policystycznych jajników i wczesna menopauza.

Jednak dłuższe karmienie piersią wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Wcześniejsze badania sugerowały, że czynniki ryzyka specyficzne dla kobiet mogą być powiązane z chorobami układu krążenia i udarem, ale brakuje jasności co do jakości dowodów i tego, jak wyniki można przełożyć na zdrowie publiczne i praktykę kliniczną.

Dlatego zespół brytyjskich naukowców przeszukał odpowiednie bazy danych badawczych w celu znalezienia opublikowanych przeglądów systematycznych i metaanaliz, które badały powiązania między czynnikami rozrodczymi u kobiet w wieku rozrodczym a późniejszym ryzykiem chorób układu krążenia.

W sumie uwzględniono 32 przeglądy oceniające wiele czynników ryzyka w średnim okresie obserwacji 7–10 lat.

Naukowcy odkryli, że kilka czynników, w tym wczesne okresy początkowe (wczesna pierwsza miesiączka), stosowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, zespół policystycznych jajników, poronienie, poród martwy, stan przedrzucawkowy, cukrzyca w ciąży, poród przedwczesny, niska waga urodzeniowa i wczesna menopauza były związane z nawet dwukrotnie większym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.

Stan przedrzucawkowy wiązał się z czterokrotnym ryzykiem niewydolności serca.

Możliwe wyjaśnienia tych skojarzeń obejmują wywiad rodzinny, genetykę, wagę, wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz zaburzenia równowagi chemicznej wynikające ze stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Jednak nie znaleziono związku między wynikami chorób układu krążenia a obecnym stosowaniem środków antykoncepcyjnych zawierających wyłącznie progesteron, stosowaniem innych niż doustne hormonalne środki antykoncepcyjne lub leczeniem niepłodności.

Co więcej, karmienie piersią wiązało się z mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia.

Naukowcy zwracają uwagę na pewne ograniczenia, takie jak brakujące dane i fakt, że przeglądy w dużej mierze opierały się na dowodach obserwacyjnych, więc nie mogą wykluczyć, że inne niezmierzone (zakłócające) czynniki mogły mieć na to wpływ.

Niemniej jednak twierdzą, że dowody przedstawione w tym przeglądzie zbiorowym sugerują, że od pierwszej miesiączki do menopauzy profil reprodukcyjny kobiet jest związany z ich przyszłym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Daje również jasność co do jakości dowodów, identyfikuje luki w dowodach i praktyce oraz zawiera zalecenia, które można włączyć do wytycznych, takie jak włączenie czynników ryzyka reprodukcji jako części oceny ryzyka chorób układu krążeni - podsumowują.

Źródło: sciencedaily.com