Przedstawiciele Pracodawców RP przekazali wiceministrowi zdrowia Januszowi Cieszyńskiemu postulaty i rekomendacje dotyczące funkcjonowania systemu rehabilitacji medycznej. W opinii ekspertów konieczne są zmiany w zasadach finansowania świadczeń, wzrost wynagrodzeń fizjoterapeutów, zwiększenie nakładów finansowych oraz weryfikacja skuteczności kinezyterapii i fizykoterapii.

Przedstawiciele Pracodawców RP podkreślili, że waga punktowa świadczeń rehabilitacyjnych powinna zostać podniesiona – tak, by odzwierciedlała ona nakład pracy personelu. Zmiana ta przełoży się na wzrost wynagrodzeń i pozwoli uniknąć nieodwracalnych szkód dla systemu oraz pogłębiającego się niezadowolenia pacjentów i profesjonalistów medycznych.

Eksperci docenili decyzję Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia o wprowadzeniu w rehabilitacji medycznej aplikacji do prowadzenia list oczekujących pacjentów AP KOLCE i przedstawili propozycje optymalizacji jej działania.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-receptę w 18 sekund

Uczestnicy spotkania zaznaczyli także, że potrzebne są rozwiązania zmniejszające liczbę konsultacji medycznych, z których pacjenci rezygnują bez odwołania. W rehabilitacji marnuje się w ten sposób od 10 do 15 proc. świadczeń.

Pracodawcy RP liczą, że Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia jak najszybciej podejmą działania, by ratować polską rehabilitację medyczną z głębokiej zapaści – dla dobra pacjentów, profesjonalistów medycznych i całego systemu ochrony zdrowia.


Źródło: Pracodawcy RP