Ankieta ryzyka, test OGTT lub FPG, konsultacje lekarskie i pielęgniarskie, indywidualne spotkania z dietetykiem i fizjoterapeutą to m.in. założenia programu przeciwdziałania cukrzycy typu 2 w województwie pomorskim.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego opracował specjalny program profilaktyczny, który dotyczy aktywnych zawodowo Pomorzan z tzw. grupy podwyższonego ryzyka, czyli w wieku 18-64 lat. Chodzi w nim o znalezienie osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.

Program jest elementem szerszych działań profilaktycznych skierowanych do mieszkańców województwa pomorskiego, który w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wspiera finansowo i organizacyjnie Zarząd Województwa. Natomiast w ramach projektów pozakonkursowych w ramach ZIT program realizowany jest też w: Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz powiatach: kartuskim, puckim, tczewskim, wejherowskim i gdańskim.

Program jest podzielony na trzy etapy. Najpierw należy wypełnić jedną z 270 tys. ankiet Findrisk, która określa obciążenie zachorowaniem na cukrzycę. W przypadku kwalifikacji do programu zaczyna się kolejny etap. Pacjent powinien wybrać placówkę, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania. W takich ośrodkach 30 tys. najbardziej zagrożonych cukrzycą typu 2 osób, przechodzi specjalistyczne badania, które określają stan zdrowia. Wykonywane są badania OGTT (doustny test obciążenie glukozą – przyp. red.) lub FPG (glikemia na czczo – przyp. red.). Na tej podstawie pacjenci otrzymają zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Ostatni etap to działania edukacyjne przeznaczone dla pięciu tysięcy osób. Mają zmobilizować pacjenta do zmiany trybu życia i wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie. Są to m.in. o: konsultacje lekarskie, porady dietetyka i fizjoterapeuty. Pacjenci będą uczyli się, jak przygotować zbilansowany posiłek i zwiększyć poziom aktywności fizycznej. Jest to bardzo ważne zwłaszcza u osób z nadwagą i otyłością.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego