Receptura apteczna: jakich składników unikać na jednej recepcie?

Niezgodności recepturowe, czyli niezamierzone i niezaplanowane zmiany w aktywności farmakologicznej i właściwościach fizykochemicznych leku recepturowego zaliczone są do zależności, którym w większości przypadków można dość skutecznie zapobiec. Jeśli jednak zapis recepty wskazuje na możliwość wystąpienia niekorzystnych interakcji np. między substancją czynną, a określonym surowcem farmaceutycznym, dopuszczalne są pewne modyfikacje wprowadzane przez farmaceutów w trakcie sporządzania preparatu w aptece. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jednak regułą - istnieje wiele związków chemicznych powszechnie wykorzystywanych w tradycyjnej recepturze aptecznej, które nigdy nie mogą pojawić się na 1 recepcie. Jest to uwaga skierowana głównie do lekarzy - bo to oni bowiem w tym przypadku odpowiadają za wystąpienie potencjalnych niezgodności. Poniżej opracowano zestawienie takich substancji, wraz z ważniejszymi surowcami farmaceutycznymi.

Czego należy unikać?

 

Acidum boricum

węglany i wodorotlenki zasadowe

tanina

koloidalne związki srebra

balsam peruwiański

czwartorzędowe zasady amonowe

mydła

Acidum lacticum

jony cynku

benzylopenicylina

glikole polioksyetylenowe

woda wapienna

Ammoni bicarbonas jony metali ciężkich
Ammoni bromidum

sol sodowa barbituranów

sole alkaloidów

Anaesthesinum

rezorcynol

zasadowy azotan bizmutawy

Atropni sulfas

jony rtęci

garbniki

tanina

substancje oodczynie zasadowym

Belladonnae extractum

jodki i jod

tanina

garbniki

substancje o odczynie zasadowym

Bismuthi subgallas

kwasy nieorganiczne

wodorotlenki potasowców

substancje o odczynie zasadowym

jony żelaza

Codeini phosphas

bromki

jodki

jony metali ciężkich

Coffeinum

garbniki

jod

jony srebra

Ethacridini lactas (rivanolum)

tanina

garbniki

substancje o odczynie zasadowym

jod

brom

nadmanganian potasu

Kalii bromidum

sole alkaloidów

chlorowodorek etylomorfiny

fosforan kodeiny

chlorowodorek morfiny

chlorowodorek papaweryny

Kalii guajacolosulfonas

sole alkaloidów

sole chininy

Nystatinum

kwasy

zasady

chlorek sodu

Papaverini hydrochloridum

substancje o odczynie zasadowym

bromki

jodki

garbniki

Sulfur preacipitatum

węglan magnezu

węglan wapnia

fosforan wapnia

Zinci oxydatum

tanina

kwas borowy

kwas salicylowy

Pepsinum

etanol

zasady

tanina

garbniki

jony metali ciężkich

kwas solny o stężenie większym niż 0,5 proc.

 


Przypominamy, że w dziale „RECEPTA” na lekseek.com znajdą Państwo wszelkie informacje potrzebne do prawidłowego przepisania recepty lekarskiej, a także bieżące artykuły  o problemach, zmianach oraz najnowsze i zawsze aktualne informacje dotyczące zagadnienia recept lekarskich.


Ponadto wydawnictwo LekSeek Polska we współpracy z firmą Polpharma przygotowało poradnik  „Zasady Wystawiania Recept” w postaci pliku PDF z możliwością pobrania i samodzielnego wydruku, a dzięki niemu mają Państwo dostęp do wszelkich potrzebnych informacji i wskazówek do prawidłowego wystawienia recepty lekarskiej.


W poradniku znajdziecie Państwo wszystkie informacje ułatwiające wystawienia recept według nowych zasad m.in.:  Jak sprawdzić poziom odpłatności leku dla odpowiednich wskazań?, Jak przepisać „starą” receptę na leki refundowane wg  nowego rozporządzenia? A także wykaz Oddziałów Wojewódzkich NFZ, tabelę kodów państw, kody uprawnień dodatkowych oraz informacje o:  lekach psychotropowych i środkach odurzających.


Poradnik „Zasady Wystawiania Recept” to 30 stron informacji na temat recept lekarskich, między innymi znajdą w nim Państwo takie rozdziały jak:  Recepty dla obcokrajowców, Import docelowy, Zasady obliczania dawki u dzieci, Recepta różowa czy Refundowane zamienniki leków.


W Państwa opinii publikacje LekSeek Polska to najczęściej używane i najbardziej użyteczne merytorycznie publikacje na polskim rynku, dziękujemy za zaufanie.


Zespół LekSeek Polska
…z myślą o lekarzach