Na najbliższej Międzynarodowej Konferencji Poświęconej Robotyce i Automatyce w Sztokholmie (Szwecja), naukowcy przedstawią małego robota, który podczas eksperymentów zdołał usuwać z żołądka połknięte baterie guzikowe.


Co roku, ponad 3,500 osób w Stanach Zjednoczonych połyka baterie guzikowe, które często zasilają różnego rodzaju zabawki, zegarki, gry kieszonkowe.

W większości tych przypadków baterie przechodzą przez układ pokarmowy bez przeszkód, czasami jednak zdarza się, że utkną, najczęściej na poziomie przełyku lub żołądka. Baterie przy dłuższym kontakcie z tkankami mogą wytworzyć wokół siebie ładunek elektryczny, prowadzi to do powstania zasadowych substancji, które mogą poparzyć otaczające tkanki.

Obecne leczenie opiera się na usuwaniu baterii, które utknęły w przewodzie pokarmowym za pomocą endoskopu.

Jednak naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), University of Sheffield w Wielkiej Brytanii i Tokyo Institute of Technology w Japonii pokazują, że ich "robot origami" może stanowić alternatywna formę leczenia. Głównymi autorami pracy są Shuhei Miyashita i Daniela Rus.

Rok temu zespół naukowców wyjawił stworzenie robota origami, który zwija się i przemieszcza kiedy przyczepi do siebie baterie guzikowe. Obecnie naukowcy zbudowali nowszą wersję urządzenia z nowocześniejszym projektem.

Jeden z materiałów, z których składa się robot ma zdolność do kurczenia się pod wpływem ciepła. Drugi pokryty jest wieloma szczelinami, dzięki czemu reguluje on w jaki sposób robot będzie się "kształtował", gdy ciepłowrażliwy materiał będzie się kurczył.

Nowsza wersja urządzenia zbudowana jest z pełni biokompatybilnych materiałów, takich jak wrażliwy na ciepło Biolefin. Ruchy urządzenia polegające na naprzemiennym "przyklejaniu się i ślizganiu" po błonie śluzowej przewodu pokarmowego, kontrolowane są za pomocą pola magnetycznego znajdującego się na zewnątrz ciała. Również ono odpowiada za przyczepienie się baterii guzikowej do robota. Naukowcy w swoim badaniu użyli przełyku i żołądka pochodzącego od świni, sok żołądkowy symulował sok z cytryny. W testach robot zdołał uwolnić się z otaczającej go kapsuły, dostać się do żołądka i usunąć baterię. Naukowcy wierzą, że robot jest również w stanie leczyć uszkodzenia tkanek wywołane przez baterie.

"To bardzo ekscytujące widzieć jak nasz "robot origami" robi coś, co może być pomocne w leczeniu ludzi." - mówi Daniela Rus, jedna z autorek pracy.

Podczas gdy niezbędne są dalsze testy, naukowcy wierzą, że ich robot może w przyszłości stanowić alternatywną, jeśli nie główną metodę leczenia połkniętych baterii zegarkowych.

"Shuhei kupił kawał wieprzowiny i umieścił tam baterię. " - mówi Rus. " W ciągu pół godziny bateria była już poza wieprzowiną. To pomogło mi zdać sobie sprawę, że to co robimy jest ważne. Jeśli w swoim ciele masz baterię guzikową, to chcesz się jej pozbyć najszybciej jak to tylko możliwe. "


Źródło: medicalnewstoday.com / news.mit.edu