Nowy oddział ratunkowy dla dzieci, lądowisko dla śmigłowców, nowe pomieszczenia i powierzchnie dla trzech oddziałów szpitalnych – Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu im. Jana Pawła II przygotowuje się do jednej z największych inwestycji w historii.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował, że nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie miejscem komfortowym, dostosowanym do obowiązujących norm i standardów. Funkcjonować będą wydzielone obszary udzielania pomocy pacjentom:

  • Obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, poczekalni,
  • Obszar resuscytacyjno-zabiegowy,
  • Obszar wstępnej intensywnej terapii,
  • Obszar terapii natychmiastowej,
  • Obszar obserwacyjny,
  • Obszar konsultacyjny,
  • Obszar zaplecza administracyjno-gospodarczego.

Całkowita powierzchnia oddziału ratunkowego wynosić będzie 650 m2. Obecnie w województwie śląskim funkcjonuje 14 szpitalnych oddziałów ratunkowych, jednak tylko SOR przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dedykowany jest pacjentom pediatrycznym. W ramach inwestycji planowana jest też nadbudowa parterowej części SOR o 3 kondygnacje. Dzięki temu powierzchnia dotychczasowych oddziałów (pediatrycznego, małoinwazyjnej chirurgii i traumatologii wieku rozwojowego oraz reumatologicznego) powiększy się łącznie o 1443,77 m2.

Nad dachem nadbudowanej części budynku znajdzie się lądowisko dla śmigłowców ratunkowych wraz z klatką schodową i szybem windowym umożliwiającym bezpośredni transport pacjenta z oddziałów szpitalnych na płytę lub z płyty lądowiska do oddziałów. Wartość inwestycji to ok. 27 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych szpitala pochodzących z podwyższenia kapitału zakładowego spółki przez Zarząd Województwa Śląskiego.

„To wyczekiwana od dawna i niezbędna inwestycja, która zabezpieczy potrzeby dzieci z naszego regionu. To niezwykle istotne w sytuacjach zagrożenia życia, gdzie liczy się każda minuta. Realizacja zadania zakończy się jeszcze w tym roku. Przyśpieszy to transport i terapię pacjentów wymagających szybkiej pomocy medycznej ” – powiedział prezes szpitala Andrzej Siwiec na konferencji zapowiadającej nowe inwestycje.

Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu (dawne Centrum Pediatrii) jest jednostką samorządu Województwa Śląskiego. Placówka udziela rocznie ok. 9 tys. hospitalizacji pediatrycznych, 50 tys. porad specjalistycznych dla dzieci i młodzieży, 20 tys. porad specjalistycznych dla dorosłych oraz 30 tys. porad w zakresie POZ. Jednostka świadczy usługi medyczne w zakresie pomocy doraźnej, diagnostyki medycznej oraz udziela konsultacji specjalistycznych.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego