Funkcjonowanie oddziału okulistyki Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie zostało zawieszone na okres od 1 sierpnia do 30 września br. Powodem są braki wśród kadry lekarskiej.

Od 1 sierpnia, na dwa miesiące, zawieszony zostaje oddział okulistyki (w tym także „dyżury ostre” pełnione przez specjalistów całodobowo w środy). Bez zmian działać będzie przyszpitalna poradnia okulistyczna.

Szpital poinformował, że w oddziale pracuje trzech lekarzy specjalistów, jeden lekarz bez specjalizacji z warunkowym prawem wykonywania zawodu oraz jeden rezydent. To wysoce niewystarczająca obsada, która od miesięcy pracowała ponad siły, zapewniając ciągłość pracy oddziału. Przemęczenie lekarzy i trwające trudności z pozyskaniem kolejnych specjalistów zmusiły dyrekcję szpitala do wystąpienia z wnioskiem do Wojewody Zachodniopomorskiego o zgodę na czasowe zaprzestanie wykonywania świadczeń zdrowotnych przez oddział okulistyki. Taka zgoda została wydana 31 lipca.

Szpital tłumaczy, że przerwa w funkcjonowaniu oddziału umożliwi personelowi zasłużoną regenerację. W tym czasie placówka niezmiennie będzie poszukiwał okulistów lub/ i lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego gotowych do pracy w oddziale.

Oddział okulistyki SPWSZ dysponuje sześcioma łóżkami, a hospitalizacje w nim odbywają zazwyczaj w trybie jednodniowym.

Zgodnie z zapisami art. 34 Ustawy o działalności leczniczej „podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne może, w zakresie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, na okres nieprzekraczający 6 miesięcy, zaprzestać działalności leczniczej:

  1. całkowicie;
  2. częściowo, w zakresie jednej lub więcej jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu leczniczego tego podmiotu związanych bezpośrednio z udzielaniem tych świadczeń.

Czasowe zaprzestanie działalności (…) wymaga zgody wojewody”.


Źródło: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie