W Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie wszczepiono przeciwbólowy neurostymulator rdzeniowy najnowszej generacji.
Jak poinformował Szpital, zespół pod kierownictwem dr Barbary Jagiełło-Bajer wszczepił stymulator 32-letniemu pacjentowi, cierpiącemu od 5 lat z powodu chronicznego bólu, którego przyczyną był uraz odłamkiem podczas ćwiczeń na poligonie. Od tamtego czasu pacjent zgłaszał oporne na leczenie dolegliwości bólowe, drętwienie obu kończyn i silne bóle brzucha.
– Wobec wyczerpania możliwości terapeutycznych podjęliśmy decyzję o implantacji stymulatora rdzenia kręgowego – jedynego takiego na świecie. Innowacyjność tego urządzenia polega na tym, że automatycznie dopasowuje ono poziom impulsów i parametry pracy do pozycji ciała i aktywności pacjenta – tłumaczy dr Barbara Jagiełło-Bajer z Oddziału Neurochirurgii z Pododdziałem Leczenia Bólu Przewlekłego Szpitala św. Łukasza.
Kilka tygodni temu w ramach Oddziału Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnowie stworzony został Pododdział Leczenia Bólu Przewlekłego, który będzie się specjalizował wyłącznie w tego typu zabiegach.
- Pozwoli to również na wydzielenie odrębnego finansowania wspomnianych procedur, tak aby można zapewnić leczenie stałej liczbie pacjentów oczekujących na zabieg - tłumaczy Dyrektor Szpitala Anna Czech.
Komentarze
[ z 6]
Dobrze jest słyszeć, że medycyna znajduje nowe sposoby leczania bólu niewymagające podawania leków. Substancje działające przeciwbólowo takie jak ibuprofen czy ketoprofen będą podowowały uszkodzenie żołądka, a przy długotrwałym stosowaniu może to spowodować powstanie wrzodów. Przy silnym bólu nie są to jednak wystarczające substancje. Sięga się wtedy po opioidy takie jak morfina czy kodeina. Niestety przy częstym i długotrwałym stosowaniu mogą uzależniać. Niestety powrzechnie wiadomo, że każda obca substancja wprowadzona do organizmu będzie powodowała działania niepożądane. Dobrze, że technologia się rozwija i udało się naukowcom odkryć nowy sposób na uśmierzanie bólu. Mam nadzieję, że będzie ona skuteczna i powrzechnie stosowana, a pacjentom cierpiącym na chroniczny ból poprwai znacznie jakość życia.
Super wiadomość ! W końcu nastąpiła rewolucja, która pomoże osobom cierpiącym na chroniczne bóle, które często uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Nie raz słyszy się i zapewne każdy z nasz zna kilka osób, które mają migreny. Wiemy, że wtedy są one wyjęte z życia. Często nie mogą wstać z łóżka, lub muszą przebywać w ciemnym pokoju, bo światłowstręt sprawia, że praktycznie każde światło wywołuje jeszcze większe ataki bólu. Oby badania byly prowadzone nadal i mam nadzieję, że kiedyś takie implanty będą dostępne na szerszą skalę i pomogą dużej części społeczeństwa.
To oczywiście bardzo dobra wiadomość i mam nadzieję, że takie operacje będą wykonywane jak najczęściej. Obawiam się tylko, że dopóki nie będą one refundowane, to tylko mała garstka osób będzie sobie mogła pozwolić na tak innowacyjne rozwiązanie. Niestety, problem bólu trwa już wieki i na dzień dzisiejszy nie ma rozwiązania na wszystkie rodzaje i stopnie bólu. Pozostaje mieć nadzieję, że takie badania będą bardzo dobrze finansowane i już za kilka będziemy mogli zapomnieć o samym fakcie istnienia bólu.
Wielkie brawa dla doktor Barbary Jagiełło- Bajer ! Cały zespół, który wszczepił przeciwbólowy neurostymulator rdzeniowy temu pacjentowi zasługuje na słowa uznania. Czekam na konntynuację artykułu i informację, że neurostymulator działa poprawnie i faktycznie pomógł temu żołnierzowi. Jeśli faktycznie to prawda to mamy do czynienia z nową erą walki z bólem, która dzieje się na naszych oczach. Oby implanty w przyszłości były refundowane i pomogły wielu potrzebującym osobom.
W dzisiejszych czasach problem bólu przewlekłego dotyczy bardzo wielu Polaków. Schorzenia go wywołujące są przeróżne, często związane są ze zwyrodnieniami kręgosłupa czy też stawów. Grupą pacjentów, którym ból również bardzo utrudnia życia są osoby z neuralgią nerwu trójdzielnego, zaliczany do jednej z najsilniejszych bólów jakie mogą dotknąć człowieka. Ból przewlekły jest czymś co potrafić diametralnie zmienić życie każdego pacjenta. Czasem uniemożliwa normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, podejmowanie się różnych prac, a także może prowadzić do różnych zaburzeń psychicznych w tym depresji. Faszerowanie się przeróżnymi lekami przeciwbólowymi, które w znacznym stopniu obciążają wiele naszych organów, na dłuższą metę są szkodliwe. Niestety czasami nie ma szans obrać innej drogi... Pomocną dłonią wyciągnięta w stronę pacjentów, może być zastosowany przez dr Barbarę Jagiełło-Bajer nowoczesny biostymulator. Szczerze mówiąc jestem pod wrażeniem, bo długo czekałem, aż zostanie zaprojekowany produkt tego typu i wpowadzony do organizmu człowieka. Jego możliwość dostosowania się do pozycji ciała i aktywności pacjenta pokazuje, jak wysoki poziom technologiczny prezentuje. Czy ktoś wie może, gdzie powstał ten biostymulator? Może na dodatek to Polacy są twórcami tego dzieła? Wydaje mi się, że może to być przełom w leczeniu bólu przewlekłego. Ważne, że pomoc w pierwszej kolejności przysłużyła osobie, która ćwicząc na poligonie w przyszłości planowała stać na straży Państwa. W mojej ocenie takie osoby zasługują na pełny szacunek i często pierwszeństwo w wielu miejscach udzielających wszelkiej pomocy. Pojawienie się poradni zajmującym się tym problemem to według mnie bardzo dobre rozwiązanie. W Polsce działa już kilka takich placówek. Póki co działaja one całkiem dobrze niosąc pomoc potrzebującym w ich cierpieniu. Aby z czasem większa liczba osób mogła być zakwalifikowana do tego typu zabiegu ponieważ ilość pacjentów wymagających takiego niestandardowego leczenia jest bardzo duża. Wielkie brawa dla Pani Doktor wraz z zespołem za podjęcie się tej innowacyjnej metody, która na pewno ulżyła w cierpieniu temu jakże młodemu pacjentowi.
Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia polskich naukowców w dziedzinie medycyny istnieje spora szansa, że to urządzenie powstało w Polsce, ale stuprocentowej pewności nie mam. Już wcześniej można było usłyszeć o różnego rodzaju neurostymulatorach, jednak zapewne były to urządzenia starszej generacji. Obecnie na rynku jest bardzo dużo tego typu urządzeń, które są przenośnymi aparatami z elektrodami. Dokładnie nie wiem na czym polega ich działanie oraz jaka jest skuteczność jednak jestem pewien, że coś co zostało wprowadzone do organizmu pacjenta przez specjalistę na pewno będzie przynosiło dużo korzystniejszy i dłuższy efekt. No właśnie, ktoś może wie czy taka operacja jest operacją jednorazową i przynosi pacjentowi ulgę na całe życie? Bardzo zastanawia mnie czas działania takich urządzeń, które w swej budowie są bardzo skomplikowane i powinny służyć na długie lata. Miło się czyta o tym, że w Polsce coraz częściej podejmowane są próby innowacyjnych operacji, które pozwalają przywrócić pacjentom chęć do życia. Jak wspomniał aimaro, ból potrafi całkowicie zdezorganizować życie. Jednodniowy ból głowy potrafi nas całkowicie wybić z naszego rytmu. Co mają powiedzieć osoby dla których ból jest codziennością. Farmakoterapia w pewnym momencie też ma swoje ograniczenia, zresztą jej stosowanie wiąże się z bardzo dużą liczbą skutków ubocznych, które po części również stają się utrapieniem pacjentów. Jeżeli istnieje taka możliwość to wydaje mi się, że warto jest się podejmować takich operacji dużo wcześniej. Na pewno koszt takiego wszczepienia jest bardzo duży, ale z czasem może znajdą się odpowiednie środki, które pozwolą na szerszemu gronu pacjentów ulżyć w bólu. Jak zapowiada Dyrekcja szpitala takie działania są w planach placówki. Z czasem zwiększona zostanie ilość przeprowadzanych zabiegów i to bardzo cieszy! Stworzenie pododdziału zajmującego się tylko i wyłącznie takimi problemami na pewno będzie miało związek z tym, że jakość leczenia będzie na bardzo wysokim poziomie.