Ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej przeżył najprawdopodobniej każdy z nas. Jak sobie najlepiej z nim radzić? Położyć się i odpoczywać, czy postawić na aktywność fizyczną? Nad tym zagadnieniem zastanawiali się badacze w opublikowanym niedawno artykule w JAMA.


Amerykańscy naukowcy porównali skuteczność wczesnej fizykoterapii (3 serie w ciągu 3 tygodni składające się z terapii manualnej obejmującej korygowanie położenia kręgów i ćwiczeń) do typowego leczenia bólu w podstawowej opiece zdrowotnej. Oprócz oceny niepełnosprawności na początku badania, naukowcy również oceniali zmiany w natężeniu bólu, subiektywne odczuwanie bólu przez pacjenta oraz strach przed nim. Pacjenci oceniali też swój stan zdrowia oraz zadowolenie z opieki medycznej.


Badania prowadzono od marca 2011 do listopada 2013 u 220 dorosłych ochotników, którzy odczuwali ostre (<16 dni) bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa i w kwestionariuszu Oswestry zostali ocenieni na 20 lub więcej punktów (jest to kwestionariusz niepełnosprawności z powodu bólów kręgosłupa lędźwiowo - krzyżowego, zakres 0-50 punktów). Z badania wyłączono pacjentów z wywiadem wcześniejszych zabiegów na kręgosłupie lędźwiowym, ciężarne oraz chorych z objawami sugerującymi inne niż mięśniowe przyczyny bólów kręgosłupa. Badani byli w większości płci żeńskiej, średnia wieku wynosiła 37,4 lat.


Ochotnicy zostali losowo przydzieleni do 2 grup - poddanych terapii fizycznej (108 osób) lub objętych standardową opieką (112 osób), w której pacjentów edukowano i instruowano, co do aktywności fizycznej.


W porównaniu ze standardową opieką, badacze zauważyli u pacjentów poddanych fizykoterapii statystycznie znaczącą poprawę w niepełnosprawności po 3 miesiącach terapii. Jednakże poprawa ta nie utrzymała się po roku od skończenia terapii.


Autorzy stwierdzili, że chociaż wykazano statystycznie istotną poprawę odnośnie radzenia sobie z bólem, zadowolenia z osiąganych wyników oraz mniejszego strach przed podjęciem pracy, to inne efekty - jak natężenie bólu i strach przed aktywnością fizyczną nie wykazały różnic między grupami. Zadowolenie z opieki medycznej nie różniło się pomiędzy tymi dwoma grupami.
Jakie wnioski nasuwa badanie? Wczesna fizykoterapia spowodowała statystycznie istotna poprawę w sprawności w porównaniu ze standardową opieką, ale różnica ta nie ma znaczenia klinicznego dla pacjenta w dłuższej perspektywie.


Według autorów badania to lekarze rodzinni jako pierwszy punkt pomocy i leczenia pacjentów z bólami okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa powinni decydować, którzy pacjenci odniosą największe korzyści z fizykoterapii. Jest to klucz do tego, by zmniejszyć ryzyko długotrwałego kalectwa lub ewentualnej operacji.


Więcej na: medscape.com