W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM zespół w składzie: prof. Marzena Dębska, prof. Janusz Kochman, dr Beata Rebizant wykonał wewnątrzmaciczną operację na sercu płodu, który był obarczony wadą w postaci krytycznej stenozy zastawki aortalnej.

Jak poinformowało Biuro Rzecznika prasowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, operacja zapoczątkowała nowy rozdział wysokospecjalistycznej terapii płodu w UCZKiN WUM, gdzie obecnie będą wykonywane takie zabiegi.

UCZKiN WUM jest jedynym w Polsce ośrodkiem wykonującym wewnątrzmaciczne operacje u płodu z rozszczepem kręgosłupa przy użyciu metody fetoskopowej i oferującym kompleksową opiekę dla pacjentek z wrodzoną przepukliną przeponową u ich dziecka. Zabiegi te wykonywane są zaledwie w kilku ośrodkach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

„Operowana Pacjentka jest obecnie w 24 tygodniu ciąży. Zabieg przebiegł pomyślnie. Uzyskano efektywne poszerzenie drogi odpływu krwi z lewej komory serca płodu, poprawiając w ten sposób warunki hemodynamiczne w zakresie krążenia płodowego i czynności serca. Mama i Dziecko czują się dobrze” - poinformowali lekarze.


Źródło: Biuro Rzecznika prasowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego