Zmiany organizacyjne receptą na leczenie udarów?

 


Na bazie doświadczeń z funkcjonowania ośrodka CITO w Krakowie, zespół naukowców pod kierunkiem prof. Agnieszki Słowik przeprowadzi badanie, które ma ustalić czy dzięki zmianom organizacji pracy szpitala można podnieść skuteczność leczenia udarów mózgu.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie jest jedynym w Polsce ośrodkiem, który wykonuje w sposób ciągły (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) procedury leczenia ostrego udaru mózgu za pomocą mechanicznego usuwania zakrzepu z naczyń mózgowych. W tym celu od 1 stycznia 2013 roku działa CITO - Uniwersyteckie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu.

W terapii udarów niedokrwiennych kluczowy jest czas przeprowadzenia leczenia. Okno czasowe leczenia za pomocą dostępnego leku rozpuszczającego zakrzep wynosi maksymalnie 4,5 godziny - od zachorowania do podania leku.
Od kilku lat stosuje się procedury mechanicznego usuwania zakrzepu (trombektomia mechaniczna), które mogą być wdrożone nawet do 8 godzin od zachorowania, czyli w prawie dwukrotnie dłuższym oknie czasowym. Aby jednak było to możliwe do przeprowadzenia, konieczne jest przede wszystkim bardzo dobre organizacyjne przygotowanie ośrodka. Istotne jest to by zespół niezbędny do leczenia mógł pozostawać stale w gotowości i być zdolnym do mobilizacji w bardzo krótkim czasie. Ta skomplikowana procedura wymaga bowiem jednoczesnego zaangażowania aż 6 osób- w tym aż 3 lekarzy - neurologa, radiologa interwencyjnego oraz anestezjologa.

Ośrodek CITO w Krakowie powstał na bazie istniejących wcześniej - oddziału udarowego oraz zakładu diagnostyki. W pierwszym roku działania wykonano w nim 30 procedur leczenia ostrego udaru niedokrwiennego za pomocą mechanicznego usuwania zakrzepu z naczyń mózgowych. Aktualnie terapia ta jest stosowana u około 5 proc. pacjentów z udarem na terenie Małopolski, podczas gdy w najbardziej aktywnych zagranicznych ośrodkach ten odsetek sięga nawet 20 proc.

Obecnie nad badaniem skuteczności działania nowej struktury pracuje zespół naukowy pod kierunkiem prof. Agnieszki Słowik. Uruchomiony program będzie sfinansowany z grantu badawczego Fundacji Naukowej Polpharmy. W ramach projektu analizie zostanie poddanych 400 przypadków zachorowania, z czego połowa leczona będzie w ośrodku CITO, w czasie dłuższym niż obowiązujące dotychczas 4,5-godzinne okno terapeutyczne.



Źródło: www.pulsmedycyny.pl