Zolpic (Zolpidem tartrate)
Dostępne dawki i opakowania:
Zolpic tabl. powl. (10 mg) 20 szt. | Lek pełnopłatny |
W przypadku podpisania przez lekarza umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniającej do wystawiania recept refundowanych Zolpic może być wypisany tylko pełnopłatnie, lek ten nie jest refundowany.
- krótkotrwałe leczenie bezsenności.
Przykład recepty błędnie wypisanej na lek Zolpic:
Rp.
Zolpic 1op
DS. wiadomo
Opis recepty: receptę wypisano na druku z Naczelnej Rady Lekarskiej, brak numeru PESEL
W tym przypadku recepta zawiera 4 błędy:
wielkość opakowania – nie jest to typowy błąd, ponieważ zgodnie z § 16. 1.pkt.4) rozporządzenia w sprawie recept lekarskich w przypadku leków nie podlegających refundacji wydaje się najmniejsze opakowanie leku zarejestrowane na terenie RP.
numer pesel – zgodnie z §5.2 recepta zawierająca w swoim składzie lek z grupy P-III lub P-IV musi zawierać numer pesel lub numer paszportu; tego nie może skorygować farmaceuta i wymagana jest poprawa recepty u lekarza;
sposób dawkowania – zgodnie z rozporządzeniem MZ w sprawie środków odurzających, sposób dawkowania musi być podany na recepcie; tego nie może skorygować farmaceuta i wymagana jest poprawa recepty u osoby wystawiającej receptę;
ilość substancji wyrażona słownie – lekarz zgodnie z §6 w/w rozporządzenie musi podać dodatkowo ilość substancji psychotropowej słownie.
Przykład poprawnie wypisanej recepty na lek Zolpic:
Rp.
Zolpic 20 tabl.
(dwieście miligramów)
S. 1x1
Opis: recepta wypisana na zwykłej białej kartce, zawiera niezbędne dane.
W tym przypadku osoba wystawiające receptę pominęła dawkę leku, jednak nie jest to błąd, ponieważ lek Zolpic jest zarejestrowany jedynie w dawce 10mg. Pozostałe dane niezbędne w przypadku przepisania leku pełnopłatnego, będącego lekiem psychotropowym, zostały właściwie zapisane, tj.: sumaryczne ilość substancji psychotropowej, sposób dawkowania oraz numer PESEL.
Jedyne zastrzeżenie może budzić fakt nie użycia blankietu receptowego, zgodnie z rozporządzeniem jednak nie stanowi to problemu o ile recepta zawiera wszystkie niezbędne dane (kod recepty nie jest wymagany) i nie budzi podejrzeń co do autentyczności.
Przykład błędnie wypisanej recepty na lek Zolpic:
Rp.
Zolpic in tabl. No.20
(dwadzieścia tabletek po dziesięć miligramów)
S. doraźnie
Opis recepty: Pacjent pokazuje legitymację osoby represjonowanej.
W tym przypadku recepta zawiera 1 błąd:
ilość substancji czynnej – prawidłowo zgodnie z §6. pkt.1 rozporządzenia w sprawie środków psychotropowych, na recepcie powinna się znaleźć ilość substancji psychotropowej wyrażoną słownie, przy czym nie może być to wartość do samodzielnego wyliczenia.
Nie jest błędem natomiast:
odpłatność – lekarz wystawiając receptę dla osoby uprzywilejowanej nie ma obowiązku podawania odpłatności.
Komentarze
[ z 3]
dobrze opisane, tylko troche mało przypadków- leków. liczę na kolejne...
Będą nowe przypadki - leki oraz cały czas dodajemy przykłady poprawnie/błędnie wypisanej recepty lekarskiej do już istniejących przykładów.
Świetnie, iż można u Państwa znaleźć tego typu wskazówki odnoście wypisywanie recept. Dla lekarza rodzinnego dobrze jest sobie czasem przypomnieć sposób zapisywania na receptach leków z wykazu PIII czy PIV szczególnie jeśli na co dzień w praktyce lekarskiej nie są one powszechnie stosowane. Od kilku lat coraz większa grupa moich pacjentów ma problemy z bezsennością, stresem. Dobrze jest móc polecić im lek, który chwilo przyniesie ulgę, a przy tym nie skazywać na wojaże między gabinetem lekarskim- aptekami i znów gabinetem w celu poprawy popełnionego błędu. Świetny artykuł, z pewnością bardzo przydatny również dla początkujących praktyków, świeżo po stażu, albo dłuższej przerwie w zawodzie.