Wyższe narażenie na powszechnie stosowane antybiotyki doustne wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona, jak wynika z niedawno opublikowanego badania przeprowadzonego przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach w Finlandii.

Najsilniejsze skojarzenia stwierdzono w przypadku antybiotyków o szerokim spektrum działania oraz tych, które działają przeciwko bakteriom i grzybom beztlenowym. Moment narażenia na antybiotyki również wydawał się mieć znaczenie.

Badanie sugeruje, że nadmierne stosowanie niektórych antybiotyków może predysponować do wystąpienia choroby Parkinsona z opóźnieniem do 10-15 lat. Związek ten można wyjaśnić ich destrukcyjnym wpływem na ekosystem mikroorganizmów jelitowych.

"Związek pomiędzy ekspozycją na antybiotyki a chorobą Parkinsona pasuje do obecnego poglądu, że u znacznej części pacjentów patologia choroby Parkinsona może wywodzić się z jelit, ewentualnie związanych ze zmianami mikrobiologicznymi na wiele lat przed wystąpieniem typowych objawów motorycznych Parkinsona, takich jak powolność, sztywność mięśni i wstrząsy kończyn. Wiadomo, że skład bakteryjny jelita u pacjentów Parkinsona jest nieprawidłowy, ale przyczyna jest niejasna. Nasze wyniki sugerują, że niektóre powszechnie stosowane antybiotyki, o których wiadomo, że silnie wpływają na mikroflorę jelitową, mogą być czynnikiem predysponującym" - mówi kierownik zespołu badawczego, neurolog Filip Scheperjans MD, doktorant z Katedry Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach.

W jelitach, zmiany patologiczne typowe dla choroby Parkinsona obserwowano do 20 lat przed postawieniem diagnozy. Zaparcia, zespół jelita drażliwego i zapalne choroby jelit związane są z wyższym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona. Wykazano, że ekspozycja na antybiotyki powoduje zmiany w mikrobiomie jelitowym, a ich stosowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kilku chorób, takich jak zaburzenia psychiczne i choroba Leśniowskiego-Crohna. Jednakże choroby te lub zwiększona podatność na infekcje nie wyjaśniają obecnie obserwowanego związku między antybiotykami a chorobą Parkinsona.

"Odkrycie to może mieć również wpływ na praktyki przepisywania antybiotyków w przyszłości. Oprócz problemu oporności na antybiotyki, przepisywanie środków przeciwdrobnoustrojowych powinno również uwzględniać ich potencjalnie długotrwały wpływ na mikrobiom jelitowy i rozwój niektórych chorób", mówi Scheperjans.

Ewentualne powiązanie narażenia na antybiotyki z chorobą Parkinsona zostało zbadane w ramach badania kontrolnego z wykorzystaniem danych pochodzących z rejestrów krajowych. W badaniu porównano ekspozycję na antybiotyki w latach 1998-2014 u 13 976 pacjentów z chorobą Parkinsona i porównano ją z 40 697 osobami nienarażonymi na tę chorobę, w zależności od wieku, płci i miejsca zamieszkania.

Ekspozycję na antybiotyki badano w trzech różnych okresach czasowych: 1-5, 5-10 i 10-15 lat przed datą indeksu, w oparciu o dane dotyczące doustnego zakupu antybiotyków. Ekspozycja została sklasyfikowana na podstawie liczby zakupionych kursów. Ekspozycję badano również poprzez klasyfikację antybiotyków według ich struktury chemicznej, widma przeciwdrobnoustrojowego i mechanizmu działania.

Źródło: University of Helsinki / sciencedaily.com