Listopad 2024 przyniósł na rynek farmaceutyczny kolejne preparaty, które stanowią wartościowe uzupełnienie terapii w wielu dziedzinach medycyny. Choć nie wprowadzają zupełnie nowych substancji czynnych, to jako zamienniki istniejących leków poszerzają możliwości leczenia, zwiększając dostępność oraz konkurencyjność na rynku. W artykule przedstawiamy przegląd 29 nowo zarejestrowanych leków, które mogą okazać się przydatne w codziennej praktyce klinicznej.

Preparaty w leczeniu chorób zakrzepowych i hematologicznych

Wśród leków stosowanych w leczeniu chorób zakrzepowo-zatorowych pojawiły się nowe zamienniki dobrze znanych substancji. Avoclod (apiksaban) w dawkach 2,5 mg i 5 mg jest alternatywą dla istniejącego produktu Eliquis. Substancję wykorzystuje się np. w profilaktyce, jak i leczeniu zakrzepicy żył głębokich czy zatorowości płucnej. Rivaroxaban Polpharma (10 mg, 15 mg, 20 mg) to kolejny zamiennik rywaroksabanu, stosowany m.in. w zapobieganiu udarom oraz leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.

Nowością w terapii małopłytkowości immunologicznej jest Eltrombopag Krka – lek w dawkach 25 mg, 50 mg i 75 mg, który wspiera produkcję płytek krwi. Dzięki produktowi od kolejnego producenta zyskuje on na dostępności, stanowiąc alternatywę dla dotychczasowych preparatów.

W leczeniu powikłań zakrzepowych i zespołów wieńcowych warto zwrócić uwagę na Ticagrelor Olpha (60 mg, 90 mg). Jest to nowy odpowiednik tikagreloru, który do tej pory występował jedynie jaki Brilique.

Alternatywy terapeutyczne w neurologii i psychiatrii

Nowe zamienniki antydepresantów stanowią uzupełnienie terapii w psychiatrii. Citalopram Medreg (20 mg) oraz Sertraline Medical Valley (50 mg, 100 mg, 150 mg) są odpowiednikami dobrze znanych leków przeciwdepresyjnych, stosowanych w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych.

W terapii bólu neuropatycznego oraz padaczki pojawił się Pregabalin Medreg (75 mg, 150 mg), będący alternatywą dla innych preparatów zawierających pregabalinę.

Pacjentom zmagającym się ze stwardnieniem rozsianym dedykowany jest nowy odpowiednik dimetylu fumaranowego – Dimethyl fumarate MSN (120 mg, 240 mg). Lek ten jest stosowany w terapii rzutowo-remisyjnej postaci SM, zmniejszając częstość rzutów choroby.

Leki onkologiczne – rozszerzenie dostępnych opcji

W terapii nowotworów również pojawiły się zamienniki istniejących substancji. Enzalutamide STADA (40 mg, 80 mg) stanowi alternatywę dla preparatów zawierających enzalutamid, stosowanych w leczeniu zaawansowanego raka prostaty. Podobnie Nilotinib Viatris (50 mg, 150 mg, 200 mg) to kolejna opcja terapeutyczna dla pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową.

Leczenie szpiczaka mnogiego zostało wzbogacone o Pomalidomide Grindeks i Pomalidomide Sandoz w dawkach od 1 mg do 4 mg. Leki te wspomagają terapię nowotworów opornych na standardowe leczenie, stanowiąc alternatywę dla oryginalnych preparatów.

Nowe zamienniki w leczeniu nadciśnienia tętniczego

W obszarze terapii nadciśnienia tętniczego dostępne są nowe preparaty wieloskładnikowe. IPAM, łączący peryndopryl, indapamid i amlodypinę, stanowi kompleksową opcję leczenia nadciśnienia oraz ochrony układu sercowo-naczyniowego. Z kolei Jospiten (lerkanidypina, 10 mg, 20 mg) to odpowiednik stosowanych dotychczas antagonistów kanałów wapniowych.

Alternatywą dla istniejących preparatów są Kanpiduo (kandesartan z indapamidem) oraz Tolurindo (telmisartan z indapamidem), które oferują skuteczne połączenie dwóch substancji w leczeniu nadciśnienia. Uzupełnieniem terapii jest Nebivolol Medreg (5 mg) – zamiennik beta-blokera wspierającego pracę serca.

Leczenie cukrzycy i schorzeń przewodu pokarmowego

W terapii cukrzycy typu 2 pojawiła się IRUKA, metformina o przedłużonym uwalnianiu (500 mg, 750 mg, 1000 mg). Jazeta Novum (sitagliptyna) w dawkach 25 mg, 50 mg, 100 mg stanowi alternatywę wśród inhibitorów DPP-4.

W leczeniu refluksu i choroby wrzodowej wprowadzono Pantoprazol PHARMLINE (40 mg), będący nową opcją w formie dożylnej, zapewniającą szybką ulgę w ostrych przypadkach.

Preparaty okulistyczne i inne terapie specjalistyczne

W okulistyce dostępne są nowe zamienniki, takie jak Tipifree Combi (trawoprost i tymolol) oraz Infladrop (bromfenak), które wspierają leczenie jaskry i stanów zapalnych oczu.

W leczeniu schorzeń wątroby zastosowanie znalazł Hepadetox (tymonacyk 200 mg), natomiast dla pacjentów z alergicznym nieżytem nosa dostępny jest spray Flazena (azelastyna i flutikazon). Nowością w medycynie estetycznej jest preparat z toksyną botulinową typu A – Relfydess.

Pojawiła się także szczepionka przeciwko grypie – Efluelda, która zawiera 3 szczepy inaktywowanego wirusa grypy. Zawiera 4 razy mocniejszą dawkę szczepów niż klasyczne szczepionki (np. VaxigripTetra), ale mniejszą ich ilość i nieco inny skład niż refundowana Efluelda Tetra.

Leki OTC – nowości bez recepty

Wśród preparatów dostępnych bez recepty warto wyróżnić Diclofenac Dr.Max – żel o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, Levosol – krople przeciwkaszlowe z lewodropropizyną oraz Sedistress Forte – tabletki zawierające wyciąg z ziela męczennicy, wspierające łagodzenie stanów napięcia i stresu.

Podsumowanie

Nowo zarejestrowane leki dostępne od listopada 2024 roku nie wprowadzają przełomowych substancji, lecz stanowią cenne zamienniki istniejących terapii. Na uwagę zasługują tu zamienniki Eliquis i Brilique, które do tej pory nie miały alternatyw. Poszerzenie oferty farmaceutycznej pozwala na lepszą dostępność leków, zwiększając ich konkurencyjność i zapewniając lekarzom szerszy wachlarz opcji terapeutycznych. Każdy z tych preparatów może przyczynić się do poprawy skuteczności leczenia i jakości życia pacjentów.