Końcówka roku to czas, w którym odnotowuje się zwiększoną zachorowalność na ospę wietrzną. W naszym kraju jest to choroba częsta. Rocznie rejestruje się około 160-220 tysięcy zachorowań. Niestety cały czas w internecie można znaleźć informację promujące zjawisko „ospa party”.

"Ospa party", czyli spotkanie zdrowych dzieci z chorym kolegą lub koleżanką, Polacy prawdopodobnie zaczerpnęli od Amerykanów. Tam rodzice przez internet sprzedają sobie nawzajem zarażone wirusem: lizaki, dziecięce ubranka, kocyki, smoczki, butelki czy zabawki.

Wpisy na forach i internetowe komentarze pokazują, że pomimo ukazywania w mediach negatywnych skutków zjawiska, cały czas trzeba edukować rodziców, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć przebiegu choroby.

„Każdego roku ponad 1 000 osób jest hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu ospy wietrznej, wśród nich 90% to dzieci zdrowe przed zachorowaniem na ospę wietrzną” - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Powody, dla których rodzice świadomie narażają dzieci na zachorowanie są bardzo różne. Czasem jest to sceptycyzm w stosunku do szczepionki (podsycany przez coraz aktywniejsze ruchy antyszczepionkowe). Innym razem, o zgrozo, chęć uniknięcia choroby w „nieodpowiednim czasie”, takim jak zaplanowany wyjazd, święta, czy trudny okres w pracy. Zdarza się też przekonanie, że im wcześniej maluch przejdzie ospę, tym jej przebieg będzie dla niego łagodniejszy, a uniknięcie trudności (związanych z izolacją w domu, swędzącymi krostami, czy bliznami po rozdrapanych wykwitach) o wiele prostsze.

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że na rynku są dziś dostępne sprawdzone i nowoczesne produkty na złagodzenie objawów wysypki np. Ospa Comfort Spray, który szybko łagodzi świąd, zapobiega wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu skóry oraz pomaga zapobiec bliznowaceniu ran. Przed zastosowaniem produkt można umieścić w lodówce, co zapewnia dodatkowy efekt chłodzenia, a dzięki wygodnej formie aplikacji nie wymaga on rozsmarowywania na skórze.

Rodzice mają również znikomą wiedzę na temat szczepionki przeciwko ospie wietrznej. Spora część z nich (80% w sondzie internetowej) nie wie, że można ją wykonać w ciągu 3, a nawet do 5 dni po kontakcie z osobą chorą na ospę i dzięki temu zapobiec zachorowaniu lub znacznie złagodzić przebieg choroby.

„Szczepionka przeciw ospie wietrznej jest bezpieczna i dobrze tolerowana, rzadko wywołuje niepożądane odczyny poszczepienne. Rzadko po szczepieniu występuje poronna postać ospy wietrznej. Skuteczność szczepionki jest bardzo wysoka, przekracza 95%. Szczepionka podana do 3 dni od ekspozycji jest skuteczna w około 90%” - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Eksperci do spraw zdrowia publicznego podkreślają, że tylko podejmowanie nieustannych działań profilaktycznych i edukacja prozdrowotna, mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości rodziców, a tym samym wyeliminowania negatywnych zjawisk.