Dwie nowoczesne pracownie diagnostyczne wyposażone przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zostały uroczyście otwarte we wtorek 12 listopada w Ostrowie Wielkopolskim. Wartość przekazanych przez WOŚP urządzeń – stacjonarnego aparatu RTG telekomando Siemens Healthineers, oraz 80-rzędowego (160-warstwowego) tomografu komputerowego Canon – wynosi ponad 4 mln złotych. Sprzęt został sfinansowany ze środków zebranych w 27. Finale WOŚP.

Wyposażenie nowoczesnych pracowni zostało zakupione przez Fundację podczas 52. Konkursu Ofert, organizowanego wiosną 2019 roku. W sumie w czasie tego konkursu ofert Fundacja zakupiła m.in. 13 tomografów komputerowych, 9 rezonansów magnetycznych oraz 15 stacjonarnych aparatów RTG. Urządzenia te pracować będą w całej Polsce, zdecydowanie podnosząc standardy diagnostyki w medycynie pediatrycznej.

- 27. Finał WOŚP zakończył się rekordowym wynikiem, co dziś pozwala tworzyć zupełnie nowe standardy pracy w specjalistycznych szpitalach dziecięcych w Polsce. Sprzęt przekazany do Ostrowa Wielkopolskiego to aparatura najnowocześniejsza, umożliwiająca szybką i bardzo dokładną diagnozę pacjenta, a jednocześnie bardzo dla niego bezpieczna, nie narażająca go na nadmierne dawki promieniowania. To jakość, jakiej nie powstydziłyby się najlepsze kliniki na świecie – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji.

Sercem otwartej w Ostrowie pracowni tomografii komputerowej jest przekazany szpitalowi przez Orkiestrę system AQUILION PRIME SP. Jest to najnowszej generacji 80-rzędowy tomograf komputerowy firmy Canon Medical Systems, umożliwiający jednoczesną akwizycję 160 warstw w czasie jednego pełnego obrotu układu lampa detektor. System wykorzystuje w codziennej pracy szereg zaawansowanych technologii, których głównym celem jest znacząca redukcja dawki promieniowania przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości obrazowania. W rezultacie urządzenie zapewnia wykonanie badań z najniższą możliwą dawką promieniowania, co jest szczególnie istotne w przypadku badań dzieci. Co warto podkreślić - wysoka intuicyjność obsługi redukuje czas przeznaczony na diagnozę, co pozwoli na przebadanie większej ilości pacjentów.

>>> ZOBACZ TEŻ: Dziecięca medycyna zabiegowa celem 28. Finału WOŚP

Z kolei wyposażeniem pracowni rentgenowskiej jest Luminos dRF Max firmy Siemens Healthineers. Jest to w pełni cyfrowy aparat rentgenowski typu telekomando. Są to właściwie dwa systemy w jednym, oferujące maksymalne możliwości zarówno w radiografii, jak i fluoroskopii. Aparat daje wyjątkowy komfort badanemu dziecku. Zdjęcia są wykonywane wyjątkowo szybko, a potrzeba przenoszenia pacjenta jest bardzo rzadka. Aparat jest łatwo dostępny dla małych pacjentów dzięki przechylanemu stołowi z możliwością obniżenia blatu do 50 cm od podłogi. Co więcej, dostęp do aparatu ze wszystkich stron ułatwia obecność rodzica, co ogrywa ogromną rolę w badaniach pediatrycznych.

- Do naszego szpitala trafiło do dziś około 200 urządzeń medycznych od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, których wartość przekracza 3,5 mln złotych. Stanowią one podstawę wyposażania oddziałów neonatologicznego, laryngologicznego, pediatrycznego, chirurgii dziecięcej, a także geriatrycznego. Jednak to, co przekazała nam Orkiestra w tym roku, to absolutnie sprzęt najnowszy, najdroższy i taki, o którym bez wsparcia Orkiestry nie moglibyśmy marzyć. Jest to zupełnie nowa jakość przede wszystkim z korzyścią dla naszych pacjentów. Dzięki tym darom będziemy mogli jeszcze szybciej i dokładniej ich diagnozować, a dzięki temu skutecznej leczyć – powiedział Dariusz Bierła, dyrektor ostrowskiego szpitala.


Źródło: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy