Dzieci urodzone przez kobiety, które mają nadwagę, otyłość albo cukrzycę podczas ciąży, mają mniej dojrzałe płuca niż dzieci kobiet, których waga w czasie ciąży była w prawidłowym zakresie. Takie wnioski płyną z badania wykonanego na modelu owcy w ciąży, opublikowanego w „The Journal of Physiology".

Poprzednie badanie pokazało, że kobiety, które mają nadwagę, otyłość albo cierpią na cukrzycę podczas ciąży mają zwiększone ryzyko urodzenia dziecka, które doświadcza problemów z płucami zarówno przy narodzinach, jak i później podczas okresu niemowlęctwa i dzieciństwa.

Zespół naukowców na Uniwersytecie Południowej Australii wykazał, że potomstwo będące w grupie ryzyka miało niedojrzałe płuca w porównaniu z potomstwem matek z normalną wagą. Płuca produkują substancję zwaną surfaktantem, który służy dwóm celom: chroni powierzchnie dróg oddechowych przed sklejaniem się ścian, jak również zwalcza bakterie i wirusy. Niedojrzałe płuca produkują mniej surfaktantu, co oznacza, że płuca nie mogą wykonywać swoich normalnych funkcji.

Naukowcy karmili owcy w ciąży normalną dietą albo dietą, która dostarczała o 55% więcej energii, symulując model nadmiernego odżywiania i otyłości. Ta dieta została wprowadzona podczas ostatniego trymestru ciąży, który jest najbardziej krytycznym stadium rozwoju płuc. Analizowali oni płuca jagniąt przed narodzinami i jeden miesiąc po narodzinach, aby ocenić wzrost płuca i sprawdzić, czy posiadały normalną liczbą komórek, które produkują surfaktant. Wykazali oni, że u potomstwa matek, będących modelem otyłości, była mniejsza produkcja surfaktantu i mniejsza ilość komórek go wytwarzających.

Jeden miesiąc po narodzinach, ilość surfaktantu w tym modelu ulegała normalizacji, więc długotrwały skutek nadwagi, otyłości, albo cukrzycy podczas ciąży na dojrzewanie płuc jest niejasny.

Profesor Morrison, współautorka badania, skomentowała: „Te odkrycia sugerują, że może być wskazane dla kobiet z nadwagą, otyłością i cukrzycą w ciąży, by zostało dostarczone im odpowiednie leczenie, w celu pomocy w dojrzewaniu płuc ich dzieci, zanim jeszcze one się urodzą. Może też być wskazane dla sprawujących opiekę medyczną nad kobietami z nadwagą, otyłością i cukrzycą, by leczyć te stany przed zajściem w ciąże, w celu ochrony zdrowia ich nienarodzonego dziecka.'

Dodała: „'Dalsze badania prześledzą zdrowie potomstwa w późniejszym w życiu, by zobaczyć, czy ma ono wyższe ryzyko problemów związanych z układem oddechowym."

Źródło: medicalnewstoday.com