500 Kopert Życia przekażą potrzebującym mieszkańcom pracownicy socjalni i opiekunowie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Otrzymają je przede wszystkim samotni seniorzy, osoby w bardzo zaawansowanym wieku, także niepełnosprawne oraz przewlekle chore, objęte wsparciem.

Już w ubiegłym roku w partnerskiej akcji pracownicy GOPZ i MOPR przekazali potrzebującym, głównie starszym, samotnym i schorowanym mieszkańcom łącznie 3 800 Kopert Życia (obie jednostki zakupiły wtedy odpowiednio: 2300 i 1500 sztuk).

W ramach tegorocznych działań MOPR pozyskał bezpłatnie Koperty Życia z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia. Ich ilość będzie zwiększana w odpowiedzi na realne zapotrzebowanie. Koordynatorem i organizatorem kampanii - programu „Gdańska Koperta Życia” jest GOPZ. Partnerami m.in. MOPR, Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku oraz Centrum Medyczne Synexus.

Pracownicy socjalni w razie potrzeby pomogą odbiorcom Kopert Życia wypełnić druk koperty. Po uzupełnieniu będzie on zawierał m.in. podstawowe informacje o stanie zdrowia, chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach czy osobach do kontaktu. Formularz w plastikowym, zamykanym etui zostanie umieszczony w lodówce podopiecznego. Zestaw uzupełnia nalepka na drzwi chłodziarki, która jest wskazówką dla ratownika medycznego lub lekarza, że Koperta Życia jest wewnątrz oraz dodatkowo karta ICE – do noszenia np. w portfelu (tam znajdują się dane m.in. o zgodzie lub jej braku na pobranie narządów oraz nazwisko i numer telefonu właściciela).


Źródło: Urząd Miasta Gdańska