W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku powstał Kliniczny Oddział ortopedii i chirurgii kręgosłupa GUMed z 15 miejscami dla pacjentów. Inwestycja kosztowała prawie 17 mln zł. Kupiono nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie m.in. aparaty: EKG, USG, RTG z ramieniem C oraz do neuromonitoringu. Dzięki temu chorzy mają komfortowe warunki pobytu i leczenia - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Otwarcie nowego oddziału z udziałem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i członkini Zarządu Agnieszki Kapłaty-Sokalskiej odbyło 18 marca 2024 r.

Kliniczny Oddział ortopedii i chirurgii kręgosłupa GUMed powstał w miejscu po dawnym Oddziale pediatrii. Na jego potrzeby zostało przebudowane III piętro budynków nr 29 oraz 5 i 6 Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Inwestycja rozpoczęła się w 2022 r. i właśnie zakończyła.

W klinice jest 15 łóżek dla pacjentów, w tym dwie dwuosobowe sale wzmożonego dozoru, trzy dwuosobowe, trzy jednoosobowe, dwie izolatki i łazienki. Ponadto są m.in.: punkt pielęgniarski i pokój oddziałowej. Oddział jest połączony z budynkiem nr 8, w którym znajdują się bloki operacyjne. W trakcie prac wyremontowano ściany, sufity i podłogi. Wymieniono też wszystkie instalacje, stolarkę oraz dach, co umożliwiło montaż wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

Oddział został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny m.in.: łóżka elektryczne, stół zabiegowy, aparaty: EKG, USG, RTG z ramieniem C oraz do neuromonitoringu, kardiomonitory, defibrylator, tor wizyjny, centralę systemu monitorowania pacjenta oraz zestawy pomp infuzyjnych.

Oddział będzie specjalizować się w leczeniu operacyjnym i nieoperacyjnym schorzeń kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach u dorosłych i dzieci. Chodzi zwłaszcza o: zespoły bólowe grzbietu, krzyża, karku, rwy (kulszowe, udowe, barkowe), zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatie, stenozy (ciasnota kanałowa, otworowa), niestabilności segmentów kręgosłupa. Leczone będą także o deformacje kręgosłupa (skoliozy, hyperkyfozy Schauermanna, zaburzenia balansu).

Modernizacja kosztowała prawie 17 mln zł, z czego samorząd województwa pomorskiego przekazał 16,1 mln zł, a ponad 700 tys. dołożyła spółka Copernicus.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego | Dorota Kulka