Świętokrzyskie Centrum Onkologii jako trzeci ośrodek w Polsce wdrożyło lobektomie (usunięcie płata płuca) w asyście robota da Vinci u chorych z rakiem płuca. Po raz pierwszy w Polsce w operacji torakochirurgicznej z użyciem robota została również zastosowana krioanalgezja, pozwalająca zmniejszyć u pacjenta ból pooperacyjny.

Pierwsze w ŚCO operacje torakochirurgiczne (anatomiczne lobektomie z limfadenektomią) z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci zostały przeprowadzone 22 i 23 lutego 2024 r. u dwojga pacjentów z rakiem płuca.

Liderem zespołu operacyjnego był dr hab. n. med. Paweł Rybojad, specjalista chirurgii klatki piersiowej, kierujący Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej ŚCO, lekarzem asystującym operatorowi była dr Aleksandra Czarnecka, specjalista chirurgii klatki piersiowej.

Przebieg zabiegów obserwował jako proktor dr Michał Wiłkojć, specjalista chirurgii klatki piersiowej z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. - Przebieg zabiegów planowy, bez problemów technicznych, bardzo sprawnie przeprowadzony. Na pewno pozwoli pacjentom powrócić do pełnej sprawności. Przygotowanie ośrodka doskonałe – ocenił proktor.

- Jestem dumny, że nasi pacjenci będą mogli korzystać z najnowszych technik operacyjnych, jakie daje chirurgia robotyczna – mówi profesor dr hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Podczas robotycznych lobektomii została zastosowana dodatkowo krioanalgezja (działanie przeciwbólowe, polegające na zamrażaniu nerwów międzyżebrowych, które zaopatrują bólowo ścianę klatki piersiowej i skórę) aby zmniejszyć u pacjentów ból pooperacyjny. Zastosowane działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez kilka miesięcy, w związku z tym pacjenci nie tylko łatwiej dochodzą do siebie po zabiegu operacyjnym, ale mogą niezwłocznie rozpocząć rehabilitację pooperacyjną.

Szpital poinformował, że oboje zoperowani i zaopatrzeni w ten sposób przeciwbólowo pacjenci w następnej dobie po zabiegu wstali z łóżek, poruszając się bez bólu o własnych siłach.


Źródło: ŚCO