Lek blokujący neuroprzekaźniki może zmniejszyć nudności i wymioty spowodowane chemioterapią, jak wynika z badań naukowców ze Stanford opublikowanych w New England Journal of Medicine.

Autorzy pracy należeli do zespołu naukowców, którzy odkryli, że olanzapina - lek zatwierdzony do stosowania jako środek antypsychotyczny, znacznie poprawia zapobieganie nudnościom u pacjentów otrzymujących chemioterapię w leczeniu nowotworów. Oprócz działania antypsychotycznego wykorzystywanego w leczeniu schizofrenii czy zespołu schizoafektywnego, lek blokuje neuroprzekaźniki odpowiedzialne za nudności i wymioty – głównie receptory serotoninowe.

Obecnie najczęściej stosowanymi lekami na nudności i wymioty spowodowane chemioterapią są antagoniści receptora serotoninowego i kortykosteroidy. Leki z obu klas są bardzo skuteczne i przy odpowiednim dawkowaniu wywołują niewiele istotnych skutków ubocznych, a w razie wskazań można je bezpiecznie stosować w połączeniu. Jednak nie u wszystkich chorych były skuteczne, co skłoniło autorów omawianej pracy do szukania innych rozwiązań.

„Od dawna wiadomo, że nudności i wymioty wywołane przez chemioterapię są poważnym problemem i wpływają na jakość życia pacjentów onkologicznych. Mamy nadzieję, że wyniki tego badania dostarczą lekarzom narzędzia do lepszej opieki chorych na raka", twierdzą naukowcy.

Badacze zauważyli, że w pierwszym dniu po leczeniu, 74% ochotników badania nie zaobserwowało nudności i wymiotów, gdy chemioterapię połączono z olanzapiną. Gdy zastosowano placebo zamiast olanzapiny, skuteczność spadła do 45 procent. Efekt utrzymywał się pięć dni po leczeniu chemioterapią.

Źródło: sciencedaily.com