W badaniu prowadzonym przez naukowców z Oregon Health & Science University z udziałem makaków rhesus skany obrazowe ujawniają najwcześniej występujące zaburzenia w rozwoju mózgu płodu ssaków naczelnych spowodowane spożyciem alkoholu przez matkę.

Rezonans magnetyczny wykazał upośledzenie wzrostu mózgu w trzecim trymestrze ciąży, mimo że płód był narażony na działanie alkoholu tylko w pierwszym trymestrze ciąży.

Badania opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences podkreśla niebezpieczeństwo upijania się we wczesnych stadiach ciąży, nawet zanim kobieta zorientuje się, że jest w stanie błogosławionym.

Sugeruje to również potencjalną korzyść z zastosowania obrazowania płodu do wykrywania objawów zespołu alkoholowo-płodowego przed urodzeniem.

Dzięki posiadanej wiedzy przez lekarzy na temat ryzyka określonych upośledzeń u dziecka mogą oni rozpocząć terapię leczniczą wkrótce po narodzinach, kiedy mózg posiada największą plastyczność.

Badanie opiera się na najnowszych postępach w zakresie jakości i rozdzielczości metod obrazowania rezonansu magnetycznego do oceny mózgu płodu w macicy.

Badanie oceniało skuteczność diagnostyki klinicznej w wykryciu wpływu spożywania dużych ilości alkoholu (4-6 napojów) we wczesnej ciąży, aby modelować wzorce i skutki picia u kobiet, zanim te dowiedzą się, że są w ciąży" powiedziała współautorka prof. Kathleen Grant.

Naukowcy monitorowali w sumie 28 ciężarnych makaków, mierząc rozwój mózgu płodu za pomocą rezonansu magnetycznego w trzech okresach ciąży. W eksperymencie, który nie byłby możliwy do przeprowadzenia u ludzi, połowa ciężarnych makaków spożywała dziennie odpowiednik sześciu napojów alkoholowych, podczas gdy reszta nie była narażona na alkohol.

Obrazowanie podczas ciąży ujawniło różnicę w rozwoju mózgu płodu w 135 dniu podczas 168-dniowego okresu ciąży - na początku trzeciego trymestru. Obrazowanie nie ujawniło żadnej różnicy w porównaniu z grupą kontrolną podczas badania w drugim trymestrze ciąży.

Elektrofizjologiczne zapisy mózgu po MRI sugerują, że różnice są istotne funkcjonalnie. Oprócz walidacji potencjalnej przydatności jako wczesnego narzędzia diagnostycznego zespołu alkoholowego płodu, badacze twierdzą, że obrazy wygenerowane podczas badań były wystarczająco wysokiej jakości, aby oczekiwać, że będą przydatne jako punkt porównawczy dla innych naukowców pracujących w tej dziedzinie.

Źródło: eurekalert.com