Naukowcy z Uniwersytetu w Londynie we współpracy z międzynarodowym zespołem z USA i Europy odkryli, że osoby ze specyficznym wariantem genu, znanym jako PHACTR1, mają niższe ryzyko wystąpienia rozwarstwienia w tętnicy szyjnej, spowodowanego przerwaniem ściany tętnicy w naczyniu prowadzącym do mózgu. Pracę poświęconą odkryciu tego genu opublikowano w czasopiśmie Nature Genetics.

Zdaniem prof. Pankaj Sharma z Uniwersytetu w Londynie odkrycie tego wariantu genu to wielki przełom. Pozwala ono lepiej zrozumieć jak ten rejon genomu wpływa na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Ponadto stwarza możliwości pracy nad nowymi metodami leczenia i zapobiegania tej chorobie, która u młodych dorosłych jest częstą przyczyną udaru mózgu.

W badaniu, które zaskutkowało odkryciem nowego wariantu genu, udział wzięło 1400 pacjentów z rozwarstwieniem w tętnicy szyjnej i 14400 osób bez tej choroby. Rozwarstwienie w tętnicy szyjnej może prowadzić do ucisku nerwów przylegających oraz do powstania skrzepu, który po zablokowaniu naczynia, może spowodować udar i uszkodzenie mózgu.

Wg prof. Sharma potrzebne są dalsze badania genetyczne i współpraca międzynarodowa. Ma on nadzieję, że w ten sposób uda się uszczegółowić mechanizm powstawania udarów mózgu.

Źródło: www.faktymedyczne.pl