W czwartek (28 marca) lekarze Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie przeprowadzili operację stawu biodrowego z zastosowaniem implantu wykonanego indywidualnie dla pacjenta w technologii druku 3D.

Nowatorską operację przeprowadzili trzej lekarze opolskiego szpitala - dr Krzysztof Marguła, dr Jarosław Szyszka i dr Grzegorz Piernik przy asyście prof. Pawła Łęgosza z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak powiedział PAP dr Marguła, który był operatorem zabiegu, w tego typu operacjach lekarz musi ściśle współpracować z inżynierami produkującymi implant.

"Tego typu operacje przeprowadza się w sytuacjach, gdy zawiodą standardowe implanty stawu. Wykorzystujemy do tego specjalne stopy metali, dostosowane do konkretnej osoby i jej potrzeb. Wykorzystaliśmy implant typu custom made, czyli wykonany indywidualnie dla pacjenta z powodu rozległych ubytków kostnych panewki stawu po obluzowaniu pierwotnych implantów endoprotezy stawu biodrowego" - wyjaśnił dr Marguła.

Implant powstał w technologii druku 3D z biokompatybilnych materiałów dobrze integrujących się z kością na podstawie badania tomografii komputerowej pacjenta.

"W ostatnich latach jesteśmy świadkami niesamowitego postępu w endoplastyce stawów. Dzięki technice komputerowej i inżynierii materiałowej, przy wykorzystaniu implantów typu custom made możemy stworzyć implant dostosowany do najdrobniejszych ubytków w kości konkretnego pacjenta, w efekcie dając mu szansę na powrót do normalnego funkcjonowania przy możliwe małych skutkach ubocznych" - podkreślił dr Szyszka.(PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl | Marek Szczepanik