Od marca 2018 roku Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło program profilaktyki zakażeń wirusem RS, dzięki czemu mogą z niego bezpłatnie korzystać wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży. 2 stycznia skorzystały z niego m. in. pierwsze polskie sześcioraczki - poinformował Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

– Gdyby sześcioraczki urodziły się 2 lata temu to nie zakwalifikowałyby się do programu, który obejmował wówczas dzieci urodzone do 28. tygodnia ciąży. Moglibyśmy mieć wtedy duży problem z zabezpieczeniem ich przed infekcjami, które dla wcześniaków mają wiele bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego jeszcze raz dziękuję Ministerstwu Zdrowia za tę decyzję. Dzięki temu dzieci są dziś w domu, rosną, ważą już po 7 kilogramów, a przede wszystkim są zdrowe – powiedział prof. dr hab. n. med. Ryszard Lauterbach, kierownik O/K Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego.

O tym, jak rozwija się najsłynniejsze polskie rodzeństwo opowiedziała ich mama, Klaudia Marzec. - Przyzwyczajamy się do nowej normalności. Troszkę więcej płaczu, ale również więcej uśmiechów. Każdy z nich robi postępy. Każdy ma również swój temperament - zdradziła.

2 stycznia, sześcioraczki z Tylmanowej przyjęły trzecią dawkę szczepionki przeciwko wirusowi RS powodującemu zapalenie oskrzeli lub płuc.


Źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie.