Klinika Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w listopadzie br. do swojego repertuary zabiegów okulistycznych wprowadziła nowy standard przeszczepów, przeprowadzając pierwsze zabiegi metodą DMEK, jako jedna z dwóch pierwszych klinik w Polsce i pierwsza w Warszawie.

Jak poinformowano na stronie internetowej WIM, w metodzie DMEK przeszczepia się komórki śródbłonka wraz z błoną podstawną zwaną błoną Descemeta. Grubość przeszczepu w tym przypadku nie jest większa niż 10-15 um. Ryzyko odrzutu w tym przypadku praktycznie nie istnieje.

Nowa metoda przeszczepu komórek śródbłonka umożliwia kwalifikacje do zabiegu na wcześniejszym etapie rozwoju niewydolności komórek śródbłonka w dystrofii Fuchsa, dystrofii polimorficznej tylnej czy jatrogennych uszkodzeniach związanych z operacjami wewnątrzgałkowymi.

Przeszczep metodą DMEK pozwala uzyskać lepsze wyniki ostrości wzroku, szybszą rehabilitację i niższy odsetek odrzutu przeszczepu w porównaniu do przeprowadzanej do tej pory keratoplastyki tylnej typu DSAEK.


Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny