Pytanie, czy nadużywanie leków i narkomania zwiększają ryzyko rozwoju schizofrenii i innych chorób psychicznych było tematem gorących dyskusji przez dziesięciolecia. Nowe badanie z Danii, które obejmuje dane od ponad 3 mln osób dogłębnie analizuje tę zagadkę.

Doszło do licznych badań na temat wpływu alkoholu, konopi i innych narkotyków, które mogłyby mieć wpływ na ryzyko rozwoju schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych. Jest to jednak trudny obszar do zbadania, a wcześniejsze badania są kontrowersyjne i często sprzeczne.

Jako jeden z przykładów, wiele wcześniejszych badań nie mogło wziąć pod uwagę jednoczesnego uzależnienia- innymi słowy, osób nadużywających szeregu związków.

Dr Stine Mai Nielsen i prof. Merete Nordentoft ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze z Mental Health Center w Danii, niedawno rozpoczęli jedno z największych badań tego typu. Ich odkrycia, zaprezentowane zostały podczas tegorocznego spotkania Międzynarodowego Early Psychosis Association (EPA) w Mediolanie, we Włoszech. Dodały one kolejny kawałek do całej układanki.

Schizofrenia a narkomania
Do zagłębienia się w tej kwestii, zespół badaczy wykorzystał dane pochodzące od 3 133 968 osób urodzonych w latach 1955-1999 z ogólnokrajowych rejestrów duńskich. W sumie zidentyfikowali ponad 200 000 przypadków nadużywania substancji narkotycznych oraz ponad 21 000 diagnoz schizofrenii.

Dane analizowano przy użyciu szeregu środków statystycznych. Były one również kontrolowane przez szereg czynników, takie jak płeć, miejsce zamieszkania, inne diagnozy psychiatryczne, współistniejące uzależnienia, rodzice będący imigrantami w Danii, status ekonomiczny rodziców oraz historia psychiatryczna.

Zespół odkrył, że nadużywanie jakiejkolwiek substancji zwiększa ryzyko zachorowania na schizofrenię. Zwiększenie ryzyka było następujące:

  • Kannabinoidy: 5.2 razy
  • Alkohol: 3,4 razy
  • Halucynogeny: 1,9 razy
  • Środki uspokajające: 1,7 razy
  • Amfetamina: 1,24 razy
  • Inne substancje: 2,8 razy

Autorzy konkludują: „Prezentujemy duże badanie kohortowe populacji oparte na analizie różnorodnych substancji. Nasze wyniki pokazują solidną korelację między niemal każdym rodzajem uzależnienia, a zwiększonym ryzykiem zachorowania na schizofrenię w późniejszym życiu.”

Chociaż wyniki są jasne, problem od dawna związany z badaniami pozostaje: jest to niemożliwe do udowodnienia, czy nadużywanie jest przyczyną schizofrenii czy odwrotnie. Jest możliwe, że osoba, która jest predysponowana do schizofrenii, jest bardziej prawdopodobna do nadużywania substancji psychotycznych. Podobnie, konkretne osoby mogą być podatne zarówno do zachorowania na schizofrenię, jak i do uzależnienia od narkotyków.

Autorzy zauważają, że związek między chorobą psychiczną i narkomanią może być niezwykle skomplikowany.

Zażywanie narkotyków przez rodziców a schizofrenia
W kolejnym badaniu, ta sama grupa naukowców z University Hospital w Kopenhadze, którzy byli kierowani przez dr Carsten Hjorthøj, zadali sobie pytanie o rolę rodziców. Chcieli ustalić, czy nadużywanie substancji przez rodziców ma wpływ na ryzyko wystąpienia schizofrenii.

Rodzice nadużywający narkotyków zostali podzieleni na dwie kategorie - zdiagnozowani przed urodzeniem dziecka i po. Rozpoznanie schizofrenii zostało zaczerpnięte z Duńskiego Psychiatrycznego Centralnego Rejestru Badań.

Zarówno matczyne, jak i ojcowskie uzależnienie od marihuany, be znaczenia czy zdiagnozowane przed, czy po porodzie, zwiększa ryzyko schizofrenii u potomstwa. Dla matek, to wiązało się z sześciokrotnym wzrostem, a dla ojca wzrost był 5,5-krotny.

W przypadku alkoholu, zdiagnozowanie nadużywania go przez matki przed narodzinami dziecka wiązało się z 5,6-krotnym wzrostem ryzyka schizofrenii, ale jeśli rozpoznano go po urodzeniu, to wartość ta spada o około 50 procent. Podobnie, u ojców, przed i po urodzeniu ryzyko było odpowiednio 4,4 razy i 1,8 razy większe.

Autorzy wyjaśniają potencjalne przyczyny różnicy między uzależnieniem od marihuany a nadużywaniem alkoholu: „Bierne narażenie na działanie konopi jest najwyraźniej związane ze schizofrenią. Choć nie jest łatwo być narażonym na bierne palenie, z innymi substancjami, takimi jak alkohol, nie ma takiego narażenia, co mogłyby wyjaśnić o wiele niższą korelację, obserwowaną po urodzeniu dla tych substancji. „

Chociaż, jak już wcześniej wspomniano, badania te nie mogą definitywnie pokazać przyczyny i skutku, naukowcy są pewni, że dodali oliwy do ognistej debaty. Czy narkotyki powodują schizofrenię, albo czy ktoś, kto jest podatny na schizofrenię jest bardziej skłonny do nadużywania substancji psychotycznych? Rozszyfrowanie tego związku dałoby wgląd, kto może być najbardziej zagrożony chorobą, co jest niezbędne do wczesnej interwencji i bardziej skutecznego leczenia.

Źródło: medicalnewstoday.com