W Senacie odbyło się w piątek (23 czerwca) wspólne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, poświęcone zmianom w prawie o dostępie osób nieletnich do opieki psychologicznej. W posiedzeniu uczestniczyli liczni reprezentanci młodzieżowych organizacji i rad miast, organizacji pozarządowych zajmujących się leczeniem i pracą terapeutyczną z młodymi ludźmi z doświadczeniem choroby psychicznej, a także psychologowie i aktywiści.

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży poseł Marta Golbik poinformowała, że celem prac zespołów jest przygotowanie projektu rozwiązań prawnych, umożliwiających dostęp do psychologa nastolatkom, którzy nie mają zgody ze strony swoich opiekunów prawnych, rodziców, „bo niestety często rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dziecko potrzebuje takiej pomocy”. Z wielu dostępnych badań wynika, że w Polsce kryzys psychiczny u młodych osób jest coraz powszechniejszy, a liczba podejmowanych przez młodzież prób samobójczych wzrasta z roku na rok.

„Młodzi ludzie nieraz dużo lepiej zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują pomocy, niż ich opiekunowie, ale obecnie prawo im uniemożliwia samodzielne korzystanie z psychoterapii” – dodała. „Musimy mieć uregulowania prawne, które pozwolą młodym ludziom uzyskać jak najszybszą i jak najlepszą pomoc” – podkreśliła.

Poinformowała, że w Senacie RP zostanie złożony projekt ustawy umożliwiającej dostęp do psychologa bez zgody opiekuna prawnego osobom od 16. roku życia. Ponadto w ustawie przewidziana jest też możliwość skorzystania z trzech tego rodzaju świadczeń bez zgody opiekuna prawnego dla osób powyżej 13. roku życia. W sytuacji, gdy psycholog zaobserwuje poważniejsze problemy, a nastolatek będzie chciał nadal korzystać z pomocy psychologicznej, będzie potrzebna konsultacja z rodzicem, żeby on też uczestniczył w procesie pomocy dziecku.

„Te zmiany są ważne i bardzo potrzebne, i tak naprawdę wzmocnią rodzinę, bo dzięki temu, że młody człowiek pójdzie do psychologa, cała rodzina zacznie rozmawiać o problemach emocjonalnych, o emocjach” – powiedziała przewodnicząca. Posłanka Marta Golbik wyraziła nadzieję, że projekt zostanie szybko przyjęty i wprowadzony na tyle szybko, że już w następnym roku szkolnym młodzież będzie mogła korzystać z pomocy.

Uczestniczący w posiedzeniu psychologowie i aktywiści zwrócili uwagę na to, że do ich gabinetów często trafiają osoby dorosłe, które zmagają się z problemami emocjonalnymi już od dzieciństwa, ale wcześniej nie miały możliwości skorzystać z psychoterapii. Tymczasem w przypadku choroby psychicznej gdy pomoc zostanie udzielona odpowiednio szybko, pacjent ma dużo większe szanse na powrót do dobrostanu, inaczej z wiekiem problemy będą narastać, a proces rekonwalescencji będzie o wiele trudniejszy i będzie potrzebna znacznie dłuższa psychoterapia. Wielokrotnie podkreślano, że projektowane przepisy skutecznie rozwiążą problem dostępu do pomocy, zwłaszcza tam, gdzie obecny system nie gwarantuje równego dostępu do pomocy psychologicznej. Wskazywano, że uchwalenie ustawy to ważny krok dla zwiększenia bezpieczeństwa młodych ludzi i rozwiązania poważnego problemu społecznego.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży senator Jerzy Wcisła wyraził zadowolenie, że to młodzież wyszła z inicjatywą mającą na celu ustawowe zagwarantowanie osobom nastoletnim w Polsce dostępu do pomocy psychologicznej, i podziękował za współpracę przedstawicielom organizacji młodzieżowych, trzem współautorkom projektu ustawy: Angelice Friedrich i Weronice Snoch z Nastoletniego Azylu, oraz adwokat Monice Hornej-Cieślak. „To młodzież zwróciła uwagę na ten problem wymagający pilnego rozwiązania ustawowego”. W jego opinii, często od decyzji o odebraniu sobie życia człowieka dzieli tylko jedna rozmowa. Dlatego młodym ludziom trzeba stworzyć możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej, a „być może dzięki temu będzie (…) mniej drastycznych decyzji o samobójstwie, których liczba ciągle rośnie”. Przewodniczący wyraził nadzieję, że nowe przepisy umożliwią oczekiwaną zmianę sytuacji, i poinformował, że z tego względu parlamentarzyści podjęli decyzję, by złożyć stosowny projekt w Senacie. Wyraził także przekonanie, że po tym, gdy uchwalona przez Senat ustawa wpłynie do Sejmu, posłowie – zdając sobie sprawę z powagi sytuacji – przyjmą ją bez zbędnej zwłoki.


Źródło: Senat RP