26 marca w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze otwarto pierwszy w woj. lubuskim bank kobiecego mleka.

Banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Banki mleka są nieodłącznym elementem systemu opieki nad matką i dzieckiem, szczególnie jeśli noworodek wymaga długotrwałego leczenia lub z innych powodów karmienie piersią przez biologiczną matkę jest utrudnione.

– Takiego miejsca w naszym szpitalu brakowało. Jest ono uzupełnieniem opieki nad noworodkami, a szczególnie wcześniakami. Obok budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, które jest miejscem docelowego umieszczenia tych oddziałów i banku mleka. Czynimy starania, poszukujemy rozwiązań mających na celu rozwijanie neonatologii – mówił Marek Działoszyński, prezes zielonogórskiej lecznicy.

Bank Mleka Kobiecego powstał w ramach „Programu polityki zdrowotnej służącemu wykonaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin Za Życiem na lata 2017-2021 w zakresie zadania: odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt poprzez stworzenie sieci banków mleka kobiecego”.

Zielonogórski bank mleka będzie służył nie tylko małym zielonogórzanom, ale także maluchom z całego regionu. - Bank mleka ma możliwość obsługiwania całego region, więc myślę, że z jego zasobów będą korzystały nie tylko dzieci z oddziału neonatologii, ale także starszych, które z różnych powodów nie mogą otrzymywać mleka mamy – zaznaczyła Aleksandra Wesołowska – prezes Fundacji Banku Mleka.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak podkreślała, że to bardzo cenna inicjatywa. - Bardzo ważne są wielkie projekty, na które przeznaczamy wielkie pieniądze ze środków samorządu i UE, ale bez takich małych projektów, niesłychanie ważnych, nie miałyby one sensu – wyjaśniła.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego | Szpital Uniwersytecki imienia Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze