Natychmiastowego zniesienia limitu recept domagają się od Ministerstwa Zdrowia lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Dzienny limit recept paraliżuje pracę placówek podstawowej opieki zdrowotnej! Przekroczenie limitu powoduje blokadę wystawiania zarówno e-recept, jak i recept w formie papierowej pacjentom, którzy natychmiast potrzebują zaordynowania danego leku – wyjaśnia Bożena Janicka, prezes PPOZ. Pisma z prośbą o interwencję w tej sprawie wystosowane zostały również do Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia jeden lekarz w ciągu 10 godzin może maksymalnie wystawić 300 recept dla 80 pacjentów. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami do centrali Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia codziennie napływają informacje z placówek podstawowej opieki zdrowotnej nie tylko z Wielkopolski, w których – w związku z przekroczeniem limitów – nastąpiła blokada w ich wystawieniu zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

W pismach do Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wskazują na brak podstawy prawnej wprowadzonego limitu, który powoduje ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw, takich jak wolność wykonywania zawodu oraz prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

– Limit, oprócz tego, że narusza prawo pacjentów do świadczeń gwarantowanych i godzi w prawo lekarzy do ordynowania leków, to dodatkowo uniemożliwia przychodniom podstawowej opieki zdrowotnej pełną realizację kontraktu z NFZ – dodaje Bożena Janicka.

Lekarze wskazują również na stronę merytoryczną wysokości wprowadzonego limitu.

– Jest zbyt niski i niedostosowany do specyfiki podstawowej opieki zdrowotnej. W ramach poz udziela się bowiem kompleksowych porad lekarskich, z których częstokroć korzystają pacjenci cierpiący na wielochorobowość, a także dokonywane są porady receptowe służące kontynuacji leczenia farmakologicznego (w tym kontynuacji ordynacji zleconych przez lekarzy AOS) – uzasadniają lekarze PPOZ.

Jeśli scenariusz dotyczący zniesienia omawianego limitu nie jest obecnie w Ministerstwie Zdrowia rozważany, lekarze PPOZ wnoszą o wyłączenie z tego limitu co najmniej placówek podstawowej opieki zdrowotnej, mających podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Deklarujemy naszą gotowość w wypracowaniu ostatecznych rozwiązań w tej materii – dodaje Bożena Janicka.


Źródło: PPOZ