Nie od 8 maja, ale od początku lipca mają wejść w życie nowe szablony dawkowania leków. Zmiana terminu to reakcja Ministerstwa Zdrowia na uwagi Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia o szkodliwych skutkach wprowadzenia zmian w „dawkomacie“ zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. – Decyzję resortu zdrowia jednoznacznie rozumiemy jako danie sobie czasu na poprawę zasad dawkowania oraz długo oczekiwanej naprawy zasad refundacji leków – komentuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

PPOZ wielokrotnie podnosiło temat zmiany szablonów dawkowania leków w pismach kierowanych do Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Uzasadniając swoje stanowisko lekarze PPOZ zaznaczali, że wprowadzenie kolejnych zmian przy nadal nierozwiązanych problemach w zakresie refundacji leków będzie oznaczało totalny bałagan w dawkowaniu leków, skutkujący licznymi pomyłkami niepożądanymi ani dla pacjentów, ani dla lekarzy.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przesunięciu terminu wprowadzenia nowego „dawkomatu“ o dwa miesiące.

- Informacja ta zadowala nas, ale tylko częściowo. Przesunięcie terminu o dwa miesiące jednoznacznie rozumiemy jako danie sobie czasu na poprawę rozporządzenia w zakresie „dawkomatu“, jak i wypracowanie jasnych, przejrzystych zasad refundacji leków, które w obecnym kształcie stanowią ogromny problem – mówi Bożena Janicka.


Źródło: PPOZ