Rozkładają się do pozycji leżącej, jeżdżą na kółkach i pokryte są zmywalnym materiałem – nowe fotele służyć będą rodzicom dzieci hospitalizowanych w Oddziale Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Ponad 60 mobilnych leżanek przekazano dzięki zbiórce zorganizowanej przez komitet społeczny zawiązany przez rodziców oraz wsparciu Stowarzyszenia Sursum Corda. Na zakup kolejnych 200 mebli złożony został wniosek o fundusze z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

– Przebywałam na oddziale onkologicznym w Prokocimiu z dłuższymi lub krótszymi przerwami ponad rok, więc doskonale rozumiem problemy, z jakimi borykają się rodzice leczonych tam dzieci. Wtedy właśnie pojawiła się myśl, że może uda się zmienić tę rzeczywistość szpitalną na lepszą, że uda się poprawić warunki pobytu dla rodziców – mówi Joanna Błaszczyk, inicjatorka i organizatorka zbiórki, przedstawicielka Komitetu Społecznego Akcji „Paczka Na Gwiazdkę”.

Komitet zawiązany przez rodziców wspiera pacjentów oddziału onkologicznego od 2014 roku. Akcja, która pierwotnie miała na celu obdarowanie paczkami świątecznymi kilkudziesięciu pacjentów, w ciągu kilku lat rozrosła się tak bardzo, że w 2017 r. pani Joanna podjęła wyzwanie zorganizowania zbiórki pieniędzy na zakup foteli dla rodziców. Dzięki szeroko zakrojonej akcji zbiórki online, a także sprzedaży kubków i koszulek z logo akcji oraz wysiłkowi wielu osób, udało się zebrać prawie 90 tys. złotych.

Zakup mobilnych leżanek wsparło również Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza. – Od 2007 roku prowadzimy w Małopolsce program wsparcia leczenia i rehabilitacji „Na Ratunek”. Wspólnie z mamą jednej z naszych podopiecznych, Dorotki Wróbel, której niestety nie udało się wygrać z chorobą, postanowiliśmy pozostałe fundusze ze zbiórki na leczenie dziewczynki przeznaczyć na zakup foteli dla szpitala w Prokocimiu. To była bardzo wzruszająca decyzja dla mamy i radość dla nas, że możemy w ten sposób poprawić warunki rodziców czuwających dzień i noc przy swoich chorych dzieciach – mówi Marcin Kałużny, przez Stowarzyszenia Sursum Corda.

W sumie do szpitala trafią 62 fotele o wartości prawie 130 tysięcy złotych. Mebel przed zakupem był testowany przez rodziców. Musiał spełnić wiele wymagań praktycznych (niewielki rozmiar, kółka umożliwiające szybkie przesunięcie, zmywalny materiał) oraz wpływających na komfort wypoczynku (możliwość rozkładania się do dowolnej pozycji, aż po leżącą, wygodny i długi regulowany podnóżek).

Nowe fotele trafiły na Oddział Onkologii i Hematologii USDK. – Na tym oddziale rodzice są szczególnie potrzebni, aby wspierać dziecko w trudnym doświadczeniu, jakim jest choroba onkologiczna – przyznaje prof. dr hab. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Krakowie. – Inicjatywa rodziców, którzy czują się współodpowiedzialni za funkcjonowanie szpitala, jest naprawdę godna podziwu.

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie rodzic lub opiekun prawny może bezpłatnie i całodobowo towarzyszyć hospitalizowanemu dziecku. Sukcesywnie poprawiane są warunki pobytu rodziców i opiekunów. W nowo wyremontowanych budynkach opiekunowie mogą korzystać z pokoi socjalnych, łazienek, aneksów kuchennych i pokoi wypoczynkowych. Fundacja „O Zdrowie Dziecka” działająca przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie zakupiła w ostatnich latach 130 foteli rozkładanych do pozycji półleżącej oraz ponad 200 foteli nierozkładanych.

– Złożony został również wniosek do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego o sfinansowanie zakupu kolejnych 200 mobilnych leżanek. Jeśli uda się uzyskać te fundusze – przekażemy fotele na oddziały pediatryczne, które znajdą się w remontowanych obecnie pawilonach szpitala – zapowiada Bartłomiej Pawlak z Fundacji „O Zdrowie Dziecka”.


Źródło: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie