W Krakowie rusza pierwszy w Polsce program nowatorskich badań genetycznych wcześniaków. Jego celem jest zbadanie czynników, które pozwolą określić czy genetyczna konstytucja dziecka urodzonego przedwcześnie warunkuje zwiększone zagrożenie np. przewlekłą chorobą płuc i retinopatią wcześniaczą, która może doprowadzić do ślepoty.

Projekt będzie realizowany przez Klinikę Chorób Dzieci - wraz z Zakładem Genetyki Medycznej – Katedry Pediatrii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Wydziału Lekarskiego UJ CM kierowanej przez prof. Jacka J. Pietrzyka. Program badawczy o nazwie NEOMICS będzie prowadzony jednocześnie w Krakowie oraz w Norwegii i jest finansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w kwocie 4 mln zł.


Program badawczy pt. „Prematurity epigenome and proteome as a clue for prediction of prematiurity complications” ma poszerzyć i pogłębić zakres wcześniejszych badań w tym obszarze.


Właśnie rozpoczyna się kwalifikacja pierwszych pacjentów, którzy zostaną objęci programem. „Celem programu jest kompleksowa ocena nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu noworodka urodzonego przedwcześnie na poziomie molekularnym. Poddane analizie wzory metylacji DNA, profile ekspresji genów, zawartość białek w komórce pozwolą ocenić ich wpływ na występowanie bliskich i odległych powikłań wcześniactw” – zapowiadają specjaliści.


Badania będą się składały z dwóch części: część eksperymentalna będzie prowadzona w Norwegii pod kierunkiem prof. Ola D. Saugstada, część kliniczna pod kierunkiem prof. Jacka J. Pietrzyka prowadzona będzie na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu i zakłada badania genetyczne wykonane w oparciu o jedną z najnowocześniejszych technik biologii molekularnej – metodę mikromacierzy u 120 noworodków urodzonych przed 30 tygodniem ciąży.

 

Źródło: www.pulsmedycyny.pl