Parlament Europejski zawetował w czwartek proponowane przez Komisję Europejską przepisy, które legalizowałyby prezentowanie napojów energetycznych zawierających kofeinę, jako wzmacniających koncentrację i uwagę. Zdaniem posłów taka informacja de facto promuje spożycie napojów o wysokiej zawartości cukru wśród młodzieży, która stanowi największą grupę konsumentów napojów energetycznych.
„Z danych statystycznych wiemy, że wielu młodych ludzi, a nawet dzieci piją dużo napojów energetycznych” - powiedziała sprawozdawczyni Christel Schaldemose (S&D, Dania) - „Nie chodzi tu tylko o kofeinę, ale także o to, że napoje energetyczne zawierają zbyt dużo cukru. I dlatego nie wydaje mi się, że tego rodzaje napoje powinny być opatrzone oświadczeniami zdrowotnych”.
„Nie zamierzamy mówić dorosłym, że nie powinni pić kawy lub napojów energetycznych. Po prostu nie chcemy [pomagać producentom] w zarabianiu dużych pieniędzy na oświadczeniach zdrowotnych, które naszym zdaniem nie powinny mieć zastosowania do dzieci” - dodała.
W rezolucji posłowie zwracają uwagę na sprzeczność wynikającą z faktu, że sama Komisja w projekcie rozporządzenia przyznaje, iż informacje, wedle których kofeina pomaga zwiększyć uwagę i poprawia koncentrację, nie powinny być propagowane w przypadku żywności skierowanej do dzieci i młodzieży. Posłowie zauważają, że młodzież stanowi największą grupę konsumentów napojów energetycznych : 68% nastolatków i 18% dzieci spożywa regularnie napoje energetyczne, 25% nastolatków je spożywających wypija jednorazowo co najmniej trzy puszki napoju.
Puszka napoju energetycznego o pojemności 250 ml może zawierać do 27 g cukru i 80 mg kofeiny. Tymczasem, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, dorośli i dzieci powinny czerpać nie więcej niż 10% dziennej energii ze spożywanych cukrów prostych, a organicznie tej proporcji do 5% (około 25 g cukru na dzień) przyniosłoby dodatkowe korzyści dla zdrowia. Regularna konsumpcja tych napojów wywołuje bóle głowy, problemy z zasypianiem i z zachowaniem. Co trzecie dziecko w Europie wykazuje nadwagę lub otyłość.
W przyjętej w czwartek rezolucji PE wezwał państwa członkowskie, by „rozważyły wprowadzenie przepisów” dotyczących wprowadzania do obrotu napojów o wysokiej zawartości kofeiny lub żywności z dodatkiem kofeiny dla dzieci i młodzieży.
Źródło: Parlament Europejski
Komentarze
[ z 2]
Świetna wiadomość i cieszę się ogromnie z faktu, że politycy zdecydowali się zawetować ten projekt. Nie wyobrażam sobie, aby wyrażono zgodę na promowanie napojów energetycznych jako korzystnych dla zdrowia. Z jednej strony dla nas lekarzy wydaje się to oczywistą bzdurą, gdyż świadomi jesteśmy składników tych napojów w tym przede wszystkim cukru, który bynajmniej nie oddziałuje korzystnie na organizm i może przyczyniać się do rozwoju wielu powikłań zdrowotnych w tym nadwagi, a nawet otyłości, insulinooporności, a w konsekwencji cukrzycy typu drugiego, a nawet zespołu metabolicznego. Dlatego właśnie cieszę się, że politycy stanęli na wysokości zadania i nie dopuścili do zgody na takie promowanie napojów, które w grupie pacjentów nie świadomych zagrożenia mogłoby przyczynić się do zwiększenia sprzedaży wynikającego ze wzrostu spożycia. Już teraz przecież mamy problem na przykład z napojami izotonicznymi, które tak chętnie spożywane są przez pacjentów. A przecież napoje te obfitują w łatwo przyswajalne cukry proste i nie powinny być spożywane w nadmiernych ilościach. Szkoda, że jednak mało kto z osób spożywających te napoje jest tego świadom. Raczej ludzie przekonani są, że skoro napoje promowane są jako specjalnego przeznaczenia dietetycznego i kieruje się je jako polecane dla sporowców to muszą one być zdrowe i korzystnie wpływać na organizm. Niestety, dla sportowców którzy mają ze względu na wyczynowe uprawianie sportu wzmożone zapotrzebowanie kaloryczne takie napoje nie będą szkodliwe. Co innego jeśli słodkie roztwory izotoniczne będą wypijane w nadmiernych ilościach przez osobę prowadzącą siedzący tryb życia. To nigdy nie będzie mogło skończyć się niczym dobrym...
Niestety wiele osób, szczególnie młodych, lekkomyślnie nadużywa napojów energetyzujących. Sprzyjają temu eventy organizowane przez same firmy sprzedające te produkty. Marki chcą być "cool" więc podczas takich wydarzeń zapewniają nie tylko napoje za darmo, ale również np. papierosy. Spożywanie kofeiny w umiarkowanych dawkach wpływa pozytywnie na efektywność naszego funkcjonowania. Pobudza wiele ośrodków nerwowych (ruchowy, czuciowy i wegetatywny), mobilizując je tym samym do działania. Zmniejsza uczucie zmęczenia oraz podnosi naszą aktywność zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Przyspiesza przemianę materii, a także wzmaga wydzielanie soku żołądkowego. Musimy jednak pamiętać, że kofeina pobudza nas w sposób sztuczny, a jej nieumiarkowane spożywanie powoduje lekkie uzależnienie. Zaprzestanie nadmiernego i regularnego picia kawy, często powoduje szereg niepożądanych objawów takich jak: bóle głowy, rozdrażnienie, problemy ze snem oraz odwodnienie. Umiarkowane spożywanie tej używki nie przynosi jednak poważnych następstw.