W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego. To placówka, która umożliwia karmienie naturalnym pokarmem noworodki i niemowlęta, które nie mogą być karmione przez mamy.

W ramach Szpitali Pomorskich funkcjonują dwa oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Mają pokoje laktacyjne, strefy rodzica, a także zatrudniają certyfikowanych konsultantów laktacyjnych, którzy będą współpracować z tworzonym bankiem mleka.

Jak mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy spółki, Szpitale Pomorskie planują w najbliższym czasie zawrzeć umowy o współpracy w zakresie udostępniania mleka z banku mleka kobiecego ze szpitalami z województwa pomorskiego.

Szpitale Pomorskie otrzymają na ten cel prawie 415 tys. zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Środki pochodzą z Programu polityki zdrowotnej służącemu wykonaniu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem na lata 2017-2021" w zakresie interwencji: Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt poprzez utworzenie sieci banków mleka kobiecego.

Bank mleka to małe laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od honorowych dawczyń. Bank w bezpieczny sposób przechowuje oraz dostarcza pokarm potrzebującym dzieciom. Chodzi o zapewnienie odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, które nie mogą być karmione mlekiem biologicznej matki. Dotyczy to dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży lub ważących poniżej 2,5 kg, donoszonych w stanie ciężkim. Szczególnie tych, u których zdiagnozowano ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego